Infarkt a náhla cievna mozgová príhoda

„Keď sa v tele zatvorí kohútik s krvou“

Infarkt srdca je spolu s náhlou cievnou mozgovou príhodou na vedúcej pozícii v príčinách úmrtí. Život po prekonaní týchto závažných stavov predstavuje radikálnu zmenu. Nie sú to strašiaci „iba“ kvôli vysokej úmrtnosti, ale aj kvôli trvalým následkom. Oba tieto život ohrozujúce stavy spája ich príčina, ktorou je náhly vznik prekážky v cieve. Ďalším dôležitým spojením je, že v oboch prípadoch je rýchla prvá pomoc pre budúcnosť človeka kľúčová.

Čo sa stane v srdci.

Srdce rovnako ako iné časti nášho tela potrebuje neustále dodávku kyslíka a živín. Prívod nevyhnutných živín je zabezpečovaný cievami srdca – koronárnymi cievami. Ak dôjde k upchatiu týchto ciev, výsledkom je nedostatok živín v bunkách srdca. Takáto náhla hladovka je pre srdce zničujúca. Ak v krátkej dobe nedôjde k odstráneniu prekážky v cieve, časť srdca ktorá nedostáva živiny a kyslík začne odumierať.

Najčastejšou príčinou uzáveru koronárnej cievy je jej postupné zužovanie ako následok ukladania tukov a ďalších látok do cievnej steny. Vznikajú tzv. aterosklerotické pláty, ktoré o sebe vôbec nedávajú vedieť. Nebolia a bez špeciálneho vyšetrenia o nich vôbec nemusíme vedieť. Ak sa však jedného dňa rozhodnú, vedia narobiť veľké problémy.

Ak sa aterosklerotický plát naruší, na jeho povrchu sa začnú ukladať krvné doštičky a vytvorí sa krvná zrazenina. Takýmto spôsobom zostane oblasť za zrazeninou bez prívodu živín. Ak nedôjde k obnoveniu prietoku do 2 hodín, postihnutý úsek odumrie. Telo tieto stratené bunky nevie nahradiť a oblasť sa vyhojí jazvou. Pre srdce, ktoré funguje ako pumpa je tento menejhodnotný úsek Achillovou pätou.

Varovné príznaky

Niektoré infarkty srdca prichádzajú náhle bez varovania. Prevažnej väčšine však predchádzajú príznaky, pri ktorých by sme mali spozornieť. A čo je najdôležitejšie, konať treba rýchlo. Rýchle privolanie záchranky po rozpoznaní prvého príznaku infarktu vám môže zachrániť život. Liečba je možná a najefektívnejšia v skorom štádiu. Ideálne je zavolať si rýchlu lekársku pomoc, ktorá môže začať liečbu už pri prevoze do nemocnice. Získajú sa tak vzácne minúty v porovnaní s presunom na vlastnú päsť.

 • Bolesť v oblasti za hrudnou kosťou. Ľudia, ktorí prekonali infarkt ju opisujú ako pálivú, zvieravú častokrát vyžarujúcu do krku, sánky, medzi lopatky alebo do horných končatín. Na hrudi sa môže objaviť nepríjemný tlak alebo pocit plnosti. Tento príznak spája obidve pohlavia.

Štatisticky sa v  prípade žien častejšie vyskytujú aj nasledujúce príznaky:

 • nevoľnosť až zvracanie
 • studený pot
 • problém s dýchaním

Objaviť sa môže aj bez príznakov. Infarkt srdca nemá vždy jasne a zreteľne rozvinuté spomínané príznaky. U niektorých ľudí môže prísť náhle bez ohlásenia. Ide o tzv. tichý infarkt srdca.

Životospráva pacienta sa po infarkte musí zmeniť. Rovnaké sú aj preventívne kroky, aby sme tohto zabijaka 21. storočia preľstili.

Vysoká hladina cholesterolu, stres, fajčenie, cukrovka, kilá navyše sú hlavnými komplicmi, ktorých prekonávajú nasledovné zásady:

 

 • pravidelný pohyb
 • nefajčiť
 • znížiť hmotnosť
 • obmedziť príjem alkoholu na minimum
 • vyhýbať sa stresovým situáciám
 • obohatiť jedálniček o zeleninu a ovocie

Čo sa stane v mozgu.

Počas náhlej cievnej mozgovej príhody (ľudovo porážky) nastane v cievach zásobujúcich mozog podobná situácia ako v prípade infarktu srdca. Zablokovanie niektorej z ciev krvnou zrazeninou je najčastejší mechanizmus akým dôjde k zastaveniu prívodu krvi do mozgu. Tento typ cievnej mozgovej príhody sa nazýva aj ischemický – „mozgový infarkt“.

Menej častou príčinou je roztrhnutie cievy. Najčastejšie je to následok vysokého krvného tlaku. Steny ciev sú neustále preťažované a časom sa môžu oslabiť až natoľko, že pod zvýšeným tlakom prasknú. Krv sa vyleje to okolitého tkaniva a nezvratne poškodí susediace bunky. Tento typ cievnej mozgovej príhody sa nazýva hemoragický, pričom prognóza je v porovnaní s ischemickou príhodou horšia.

Prejavy sú náhle.  Aj v tomto prípade bude platiť, že je lepší planý poplach ako zbytočná smrť.

Veľký rozdiel v porovnaní so srdcom je skutočnosť, že mozog nebolí. Každá časť mozgu zodpovedá za určitú konkrétnu úlohu. Od lokalizácie poškodenia budú závisieť aj príznaky, ktoré sú rôznorodé.

Napríklad ľavá polovica mozgu ovláda reč. Ak dôjde náhle k jej zhoršeniu, môže to byť varovný signál. Príznakom môže byť aj celková slabosť, preto je správna diagnóza niekedy ťažká. Je to hra s časom a každá minúta navyše môže byť osudná.

 • výpadky zorného poľa
 • poruchy reči
 • poruchy rovnováhy
 • silná náhla bolesť  hlavy bez zjavnej príčiny
 • oslabenie, tŕpnutie časti tela – polovice tváre, končatiny
 • pokles kútika oka, pery
 • bezvedomie

Existujú aj tzv. „menšie“ cievne mozgové príhody. U tejto skupiny pacientov príznaky pominú zvyčajne do jednej hodiny. Nevyžadujú si preto akútnu liečbu a nespôsobujú trvalé následky. Sú to však vážne varovné signály, ktoré môžu predpovedať upchatie cievy v takom rozsahu, že si s tým telo už neporadí. Je preto nevyhnutné dať sa čo najskôr vyšetriť, aby sa mohla časovaná bomba deaktivovať predtým ako spôsobí katastrofu.

Existujú dve možnosti akútnej liečby cievnej mozgovej príhody.

Podanie liečiva, ktoré krvnú zrazeninu rozpustí. Látka sa podá priamo do žily, a tu sa uplatní dôležitý faktor času. K úspešnému výsledku je najdôležitejších prvých 180 minút. Čakať so stŕpnutou rukou do druhého dňa preto nemusí byť najlepší nápad. Na druhej strane musí mať človek častokrát šťastie, aby bol v osudovom okamihu pri ňom niekto kto zavolá záchranku.

Ďalšou z možností liečby je mechanické odstránenie prekážky.

Srdce a cievy majú svoje špecifické požiadavky na metabolizmus a výživu! Zdravé cievy  sú pružné, elastické a pevné zároveň!

Prekrvenie a mikrocirkulácia srdca a mozgu dnes rozhodujú o dátume smrti a kvalite život viac, ako kedykoľvek v histórii.

Coramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre bunky srdcového svalu! Zdravé srdce je základ pre zdravý život.

Vasalamin® zlepšuje kvalitu všetkých ciev. Tepien, žíl aj vlásočníc. Zlepšuje tak prekrvenie životne dôležitých orgánov – srdca, mozgu, pečene, pľúc aj obličiek. Z všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie srdca aj mozgu.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú do celého tela, krvným zásobením  je vyživované každé tkanivo. Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár