Endokrinný systém a hormóny
„komunikácia ako základ úspechu“
Endokrinný systém je tvorený súborom žliaz, ktoré produkujú hormóny. Títo chemickí poslovia neustále prenášajú dôležité informácie v rámci celého tela. Každý hormón je prísne špecifický a prináša „poštu“ správnemu adresátovi. Každá obálka s hormónom je preto na „dobierku“. Ak všetko funguje správne každý dostane potrebné informácie v správny čas. V prípade, že poštár narazí na prekážku, informácia môže byť oneskorená alebo sa ju vôbec nepodarí doručiť. Nasleduje porucha hormonálnej rovnováhy, ktorú lieči endokrinológ.
Materiál na tvorbu hormónov si bunky žliaz vychytávajú z krvi. Väčšina hormónov je tvorená z aminokyselín (základne zložky bielkovín), niektoré majú steroidovú štruktúru (z cholesterolu). Z tohto dôvodu je nesmierne dôležitá vyvážená strava s dostatočným množstvom bielkovín a tukov.
Aké sú hlavné funkcie hormónov ?
Odkiaľ telo vie kedy je čas začať rásť alebo naopak čas prestať? Rast a vývoj tkanív, metabolizmus, nálada, sexuálne funkcie, spánok a mnohé iné funkcie majú pod palcom hormóny. Všetky tieto oblasti môžu pritom spomaľovať alebo urýchľovať.
Hluchý telefón.
Poznáte to. Prvý človek pošepká správu ďalšiemu, ten zas ďalšiemu a ďalšiemu až kým posledný nevysloví správu, ktorá k nemu docestovala nahlas. Túto detskú hru môžeme prirovnať k posúvaniu správ v ľudskom tele. Ak telo funguje správne, správa ktorá bola na začiatku vyslaná by mala v rovnakom znení docestovať až na miesto pôsobenia.
Niekedy však správa v podobe hormónu vyslaná z mozgu alebo endokrinnej žľazy nedocestuje úplne v poriadku. Môže sa stať, že sú bunky zaplavené príliš veľkým množstvom hormónov, až sa rozhodnú „prestať počúvať“ a komunikácia viazne. Opakom sú situácie, kedy telo naopak nevie vytvoriť dostatočné množstvo hormónov a výsledkom je opäť chyba v komunikácii. Efektívna komunikácia je v prípade endokrinného systému základom pre správne fungovanie tela.
Našťastie existuje niekoľko alternatív ako tieto nedorozumenia napraviť. Vyvážený jedálny lístok, dostatok spánku, cvičenie, eliminácia stresu, výživové doplnky sú prvým krokom k úspechu. Samozrejme existujú poruchy endokrinného systému, ktoré sa nezaobídu bez hormonálnej liečby v podobe liekov.
Hlavné žľazy, ktoré vytvárajú endokrinný systém ľudského tela:
- hypotalamus Produkuje látky, ktoré buď podporujú alebo naopak znižujú uvoľňovanie hormónov hypofýzy.
- hypofýza – žľaza, ktorá veľkosťou nepresahuje veľkosť hrášku je považovaná za veliteľa celého endokrinného systému. Produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú činnosť ostatných endokrinných žliaz.
- štítna žľaza – každá bunka v tele potrebuje hormóny štítnej žľazy. Kontrolujú, ako rýchlo telo spaľuje kalórie – metabolizmus. Môžu spomaliť alebo zrýchliť rytmus srdca alebo ovplyvniť telesnú teplotu. Ovplyvňujú, ako dlho sa prijatá potrava zdrží v tráviacom trakte, rast tkanív, tvorbu bielkovín…
- prištítne telieska – pomáhajú udržovať stálu hladinu vápnika v krvi a tkanivách.
- nadobličky – predstavujú žľazy, ktoré sú veľmi dôležité v čase keď stojíme pred ťažkou úlohou, sme chorí alebo v strese. Jeden z hormónov – adrenalín – nabudí telo tak, aby mohlo stres lepšie zvládnuť. Zrýchli činnosť srdca, rozšíri dýchacie cesty, aby sa nám lepšie dýchalo, aktivuje potné žľazy, rozšíri zrenice, zvýši hladinu glukózy – bunkového paliva v tele. Kvôli svojím účinkom je využívaný aj v medicíne v rámci prvej pomoci.
- reprodukčné orgány (semenníky, vaječníky).
- podžalúdková žľaza (pankreas). Produkuje niekoľko hormónov, okrem iného aj inzulín. Inzulín pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek. Každá bunka v tele potrebuje tento dôležitý zdroj energie k tomu, aby mohla plniť svoje funkcie.
Žiadne komentáre