Aby leto nebolelo!

Slniečko nám krásne svieti a letná pohoda je v plnom prúde. Avšak teplé dni, prinášajú isté zdravotné riziká. Viete, ktoré to sú? ,,My áno” Poradíme Vám, na čo si dať pozor, aby ste zvyšok leta prežili v pohode a bez zbytočných komplikácií.
All in clusive – komfort v podobe neobmedzeného jedla a pitia na dovolenke.

V exotickej potrave a miestnej vode sú prítomné baktérie, ktoré sú pre nás Európanov neznáme. Organizmus reaguje, hnačkami, nevoľnosťami a podráždením žlčníka. Je to obrana proti toxínom a cudzorodým zložkám. Ďalším negatívum je prudký nárast váhy (Čítajte aj: Ako chudnúť bez hladovania?). Na dovolenke praktizujete psychogénne jedenie ,, nie ste hladný, ale máte na niečo chuť, tak jete všetko, čo vám láka zrak “- tento systém jedenia je vysoko návykový, je to hlad mozgu, nie žalúdka.

Gastroeterológovia odporúčajú, keď už prejedanie, tak čerstvé potraviny – morské plody, zeleninové špeciality, ovocie – ľahké pokrmy, ktoré nezaťažujú tráviaci systém. (Čítaj aj: Keď nám to netrávi…)
Ste milovníkom ľadových nápojov v letnom období?

,,Je to nebezpečné osvieženie“. Keď vypijete ľadový nápoj, organizmus musí vynaložiť veľké množstvo energie, aby teplotný rozdiel vyrovnal. Nedokáže dostatočne regulovať teplotu tela. Síce vás ľadový nápoj osvieži, ale zároveň naruší termoreguláciu. Teplota vody má byť totožná teplote prostredia. Skvelý typ na letné osvieženie je džbán s vody s lístkami mäty, medovky, drievkom škorice, kúskom citrónu. Je to skvelé osvieženie a zdroj vitamínov.

Viete, že opaľovacie krémy zavádzajú svojím účinkom?

Chránia vás pred spálením UVB – lúčmi (zároveň blokujú tvorbu vitamínu D). Ochrane pred UVA – lúčmi je len minimálna, pretože by ste sa neopálili (naopak sú najviac nebezpečné – spôsobujú rakovinu kože a tvorbu voľných radikálov). UVA lúče preniknú cez sklo, vodu, či oblaky a krémy vás pred nimi nechránia takmer vôbec. Ďalší problém sú chemické prísady v opaľovacích krémoch– toxické a agresívne chemické zložky (podrobný zoznam nájdete na internete). Veľmi cenné ochranné zložky sú v produktoch z aloe vera, kokosového, či jojobového oleja. Dajte si pozor na to, akou ochranou sa natierate.

Čo, tak drink počas letných dní? Festivaly, letné party.

Etanol podporuje vznik rakoviny kože. Popíjaním na slnku sa mení na acetaldehyd. Znižuje sa obranyschopnosť pokožky, voči UV žiareniu a podlieha rýchlejšie starnutiu. Už jeden drink zvyšuje riziko rakoviny kože, o 10% a 5 drinkov, až 55% – celkom pekné číslo, nemyslíte? Ďalší problémom je dehydratácia organizmu. Keď si už doprajete drink, tak k tomu pohár vody a minimálny pobyt na slniečku.

Máte zapnutú klímu v aute, či v práci? ,, Pozor na jej negatívne účinky.“

Klimatizáciou sa výrazne mení vlhkosť, teplota a ionizácia vzduchu. Keď prejdete z klimatizovanej kancelárie, či auta, kde je 18°C do vonkajších 30°C, organizmus doslova zažíva teplotný šok.

Náhly presun z chladu do tepla, časom vedie k častým zápalom dýchacích ciestastme, dráždivému kašľu, zápalom krčných dutín, bolestiam hlavy, či kĺbov.

 

Prípustná hranica vnútornej klími je o 5 max 6°C menej, než je teplota vonkajšieho prostredie, (ideál je, len o 2-3°C). Pokiaľ sa denne zdržiavate v klimatizovanej miestnosti, nezabúdajte vetrať. Získate prísun čerstvého vzduchu. Použite zvlhčovať vzduchu- pretože klíma ho vysušuje a ten dráždi dýchacie cesty.

Veríme, že vám naše upozornenie na zdravotné riziká letných dní, utkveli v pamäti a budú vám nápomocné. Prajeme Vám krásny zvyšok leta, pohodu, relax, nič nerobenie a hlavne to najdôležitejšie – pevné zdravie počas celého roka.

 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár