5 mýtov o vysokom krvnom tlaku

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) môže byť veľmi škodlivý pre srdce, mozog a ostatné orgány. Bez pravidelného merania krvného tlaku o jeho hodnotách nemusíme mať ani tušenia. Ale tým, že sme informovaný a prijmeme opatrenia, môžeme dostať krvný tlak pod kontrolu skôr, ako sa stane problémom.

Prečo je vysoký krvný tlak rizikom?
Srdce pumpuje krv do nášho tela pod určitým tlakom. Avšak, keď je tlak príliš vysoký, dochádza k poškodeniu cievnej steny. Rastie riziko ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice, zvyšuje sa riziko ochorenia obličiek. Veľmi vysoký krvný tlak môže spôsobiť prasknutie cievy v mozgu, vzniká náhla cievna mozgová príhoda, mŕtvica.

Normálny krvný tlak je 120/80 mm Hg. Krvný tlak, ktorý je trvale vyšší ako 140/90 mm Hg, je považovaný za vysoký. Ak máte cukrovku, tlak nad 130/80 mm Hg škodí cievam, sietnici, obličkám, nervom a ostatným orgánom. TEST: Infarkt myokardu

Mýtus 1 :. Keby môj krvný tlak bol vysoký, cítil by som to!

Vysoký krvný tlak je často označovaný ako „tichý zabijak“, pretože nemá zvyčajne žiadne príznaky. Niektorí ľudia si môžu myslieť, že ak ich tepová frekvencia je normálna, to znamená, že ich krvný tlak, je v poriadku. Ale ako rýchlo vaše srdce bije nie je nevyhnutný údaj o tom, aký vysoký je váš krvný tlak. Jediným spôsobom, ako zistiť, či máte vysoký krvný tlak, je odmerať ho. Poznať svoje hodnoty tlaku krvi by mal každý.

Mýtus 2: Jedno nameranie vyššieho tlaku u lekára znamená, že mám vysoký krvný tlak.

Jedna nameraná hodnota neznamená, že máte vysoký krvný tlak. Lekár môže diagnostikovať vysoký krvný tlak až po niekoľkých meraniach a najmä v určitom časom odstupe. Ak je opakovane nameraná vysoká hodnota a trvale sa nemení v rozmedzí niekoľkých dní je namieste ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste sa zdržali kofeínu alebo fyzickej aktivity niekoľko hodín pred vyšetrením. Aby boli výsledky presnejšie a hodnovernejšie.

Mýtus 3 :. Vysoký krvný tlak je vždy spôsobený zlou stravou a nedostatkom aktivity!

Existujú určité druhy stravy a faktory životného štýlu, ktoré významne zvyšujú riziko vysokého krvného tlaku. Patrí sem vysoký príjem kuchynskej soli, nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity alebo nadváha s obezitou. Avšak, niektoré z rizikových faktorov vysokého krvného tlaku, sú veci, ktoré nemôžete ovládať, napr. vek (asi polovica ľudí vo veku nad 65 rokov má vysoký krvný tlak), alebo dedičnosť vysokého krvného tlaku v rodine.

Ak patríte k ohrozenej skupine, poraďte sa so svojím lekárom o vašom krvnom tlaku čo najskôr. Pravidelné kontroly krvného tlaku sú najlepšie preventívne opatrenie hypertenzie.

Mýtus 4 :. Jediný spôsob, ako upraviť vysoký krvný tlak sú lieky!

Ak ste mali diagnostikovaný vysoký krvný tlak, liečba je nesmierne dôležitá. Ale spolu s liekmi, sú tiež dôležité životné návyky, ako je jesť zdravé potraviny a mať pravidelnú fyzickú aktivitu. Pohyb a vhodná telesná aktivita s relaxačnými prvkami môže udržať krvný tlak v norme. Začnite tým, že si vytvoríte “osobný akčný plán” so zdravou stravou a vhodnou pohybovou aktivitou pre individuálne potreby vášho organizmu!

Mýtus 5 :. Môj krvný tlak je vysoký len preto, že pijem veľa kávy!

Vplyv kofeínu na telo, a najmä krvný tlak, je ešte stále široko polemizovaná téma. Štúdie ukázali, že pre ľudí, ktorí nepijú kofeínové nápoje pravidelne, pitie kávy, čaju, niektorých nealkoholických energetických nápojov môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku – ale len dočasne. Vedci pozorovali významnejšie zvýšenie krvného tlaku o 2,4 mmHg systolického a diastolického tlaku o 1,2 mm Hg u ľudí, ktorí pili priemerne päť šálok kávy denne.

Rovnako sa zistilo, že telo sa stáva tolerantné k účinkom kofeínu, keď je konzumovaný pravidelne, takže dlhodobé účinky na krvný tlak pitím kávy neboli dokázané. Čo však môže kofeín zhoršiť je srdcová arytmia – porucha srdcového rytmu. Pred kardiologickým vyšetrením a pred meraním krvného tlaku nepite nápoje s obsahom kofeínu, získate tak presnejšie hodnoty.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár