OBLIČKY A CHRONICKÁ RENÁLNA INSUFICIENCIA

Bez obličiek by z tela bolo jedno veľké smetisko.

Obličky sú životne dôležitý orgán uložený na bokoch v oblasti driekovej chrbtice. K životu potrebujeme minimálne jednu funkčnú obličku. Tvarom sa prirovnávajú k fazuli a veľkosťou ich môžeme prirovnať k počítačovej myši. Zaujímavosťou je, že u novorodenca sú tri krát väčšie v pomere k veľkosti tela než u dospelého človeka.

Kde sa nachádzajú?

Položte si ruku na bok prstami smerom dopredu. Posúvajte ju smerom hore až kým neucítite rebrá. Teraz presuňte palec smerom dozadu k chrbtu a našli ste hľadané miesto. Nič necítite ? Výborne, tak to má byť. Za normálnych okolností sú obličky nehmatné.

Čistička krvi.

Jednou z hlavných úloh obličiek je filtrovať krv. Vo vnútri každej obličky je približne milión malých filtrov, ktoré sa nazývajú nefróny. Vychytávajú odpadové látky a posúvajú ich ďalej do moču. Ak by sme ich natiahli, získali by sme šnúru dlhú až 8 km.

  • Udržujú správny balans v množstve telesných tekutín.
  • Vylučujú hormón, ktorý ovplyvňuje tlak krvi a hormón, ktorý riadi tvorbu červených krviniek.
  • Pomáhajú aktivovať vitamín D a prispievajú tak k zdravým kostiam.
  • Udržujú balans v množstve telesných minerálov (sodík, draslík, fosfor).

 

Denne prefiltrujú približne 190 litrov krvi, z toho priemerne 1500 ml vylúčime vo forme moču so všetkými nepotrebnosťami a škodlivinami. Denne teda prefiltrujú všetku krv v tele približne 50 krát. Moč z obličiek odteká cestou močovodov do močového mechúra, kde sa uskladňuje až kým nezájdeme na toaletu. Z tela ho vylúčime cez močovú rúru.

Ako si udržať zdravé obličky.
  • Pohybom k zdravým obličkám. Cvičenie napomáha udržovať krvný tlak v správnom rozmedzí a pomáha tak predchádzať chronickým obličkovým ochoreniam
  • Dostatočný pitný režim. Často sa hovorí o priemernom 1,5-2l príjme tekutín denne. Samozrejme príjem tekutín závisí od množstva faktorov ako je vek, pohlavie, teplota prostredia, telesná aktivita. V každom prípade dostatok tekutín prispieva k lepšiemu očisťovaniu krvi a odstraňovaniu škodlivín toxínov, ktoré doslova vymyjeme z tela.
  • Stop fajčeniu. Spomaľuje prietok krvi obličkami čo výrazne zvyšuje náročnosť jej práce a znižuje kvalitu vykonanej práce.
  • Strava s nízkym obsahom cholesterolu a soli.
  • Ľudia s cukrovkou. Disciplína v tomto ochorení je nevyhnutná aj k prevencii ochorenia obličiek. Správna hladina cukru v krvi je taktiež prevenciou ochorenia obličiek.

Rovnako ako každé iné komplikované zariadenie ani všetky obličky nefungujú vždy perfektne. Keď sme hladní, žalúdok sa ozve „vyhrávaním“. Keď sa niečo nepáči srdcu – rozbúši sa, zabolí no v každom prípade nebude len tak ticho sedieť. Niektoré iné dôležité časti nášho tela sú bohužiaľ menej „zhovorčivé“. Do tejto kategórie patria častokrát aj obličky.

Chronické obličkové zlyhávanie (renálna insuficiencia)

Približne 10% celkovej populácie trpí chronickým ochorením obličiek. Chronické zlyhávanie obličiek sa niekedy môže  tváriť, že prišlo rýchlo a znenazdajky. V skutočnosti však prichádza zákerne v priebehu mesiacov až rokov, počas ktorých dochádza postupne k poškodzovaniu  spomínaných obličkových filtrov – nefrónov. Prestanú si plniť svoju očisťovaciu funkciu a ich podiel práce sa presunie na zvyšné zatiaľ zdravé nefróny. V tele začne blikať pomyselné výstražné svetlo. S rozvojom ochorenia však pribúda stále viac a viac nefunkčných nefrónov. V určitom zlomovom bode už zdravé nefróny nestíhajú filtrovať krv. V tele sa začnú hromadiť škodliviny a  výstražné svetlo už svieti natrvalo.

Príznaky sa niekedy neobjavia tridsať a viac rokov.

A predsa sa v tele niečo deje. Je to tzv. tichá fáza tohto ochorenia. Ďalšou zákernosťou je, že postupne sa objavujúce príznaky sú častokrát nešpecifické. To znamená, že sa môžu vyskytovať aj pri rôznych iných ochoreniach.

  • zníži sa vylučovanie moču
  • tekutiny sa začnú nadmerne hromadiť v tele, čo sa prejaví v podobe opuchov
  • strata chuti do jedla
  • svrbenie
Príznaky v neskoršom štádiu ochorenia zahŕňajú:

Poruchy koncentrácie, celková slabosť a nespavosť, bolesť kostí, dýchavičnosť, zmeny farby pokožky, zápach z úst, poruchy menštruačného cyklu a zoznam by mohol pokračovať.

Niektorí ľudia majú vyššie riziko vzniku chronickej obličkovej nedostatočnosti.

Ľudia s cukrovkou, vysokým krvným tlakom, s vysokou hladinou cholesterolu, obézni ľudia, fajčiari,  starší ľudia nad 65 rokov predstavujú najviac ohrozenú skupinu.

Prvé dva spomenuté si pritom v rizikových faktoroch delia prvú priečku. Mnoho iných faktorov môže poškodiť obličky:

  • vrodené ochorenia obličiek
  • veľké množstvo užívaných liekov
  • opakované obličkové kamene a infekcie
  • autoimunitné ochorenia
  • úraz

Ako sme si povedali, chronické zlyhávanie obličiek sa časom mení. Od prípadu k prípadu je rýchlosť postupovania ochorenia rôzna. Posledné štádium, ktoré sa môže ale nemusí rozvinúť je zlyhanie obličiek. V slove je to len o slabiku menej, ale pre človeka je to bez liečby smrteľná „slabika“. Je to stav kedy už obličky prestanú plniť svoju funkciu úplne, resp. na 10-15%. Bez obličiek sa z nášho tela stáva jedno veľké smetisko. Smetiarom bude v tomto prípade liečebný proces nazývaný dialýza. Úlohu filtra tak namiesto obličiek preberá prístroj, ktorý telo zbavuje škodlivín a nadbytočných tekutín. Ďalšou možnosťou je transplantácia obličky.

Dobrá správa na záver.

Napriek tomu, že poškodenie obličiek je nezvratné, nie u každého sa musí zhoršovať. Pri včasnej diagnóze môžeme skorou liečbou predísť tejto katastrofe. Netreba preto zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky, kedy sa jednoduchými vyšetreniami môže odhaliť začínajúci problém. Renisamin® je dopnok výživy prinášajúci obličkám všetko, čo potrebujú.

 

 

 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár