Žalúdok – „bio-mixér s najvyšším výkonom“

Žalúdok je súčasťou tráviaceho systému, ktorý má dve hlavné funkcie. Premieňa prijatú potravu na živiny, ktoré telo dokáže využiť vo svoj prospech a súčasne nás zbavuje zbytočností.

V hornej časti sa napája na pažerák a v dolnom úseku prechádza do tenkého čreva. Môžeme ho prirovnať k pružnému vaku v tvare písmena „J“. Je to ústredný mixér ľudského tela, ktorý postupne rozomieľa prijaté sústa na menšie a menšie kúsky. Náhradu ostrých čepelí predstavujú silné svaly v stene žalúdka a žalúdočná šťava.

Nehostinné podmienky.

Vnútorná vrstva steny žalúdka vyprodukuje denne približne 1,5 litra žalúdočnej šťavy. Tá sa okrem trávenia podieľa aj na ochrane proti baktériám. Hlavnou zbraňou pri zabezpečovaní tejto úlohy je kyselina chlorovodíková ako jedna z hlavných zložiek šťavy žalúdka. Zdá sa vám tento názov povedomý? Môže byť. Je to tá istá kyselina, ktorá je súčasťou mnohých čistiacich prípravkov na odstránenie hrdze či vodného kameňa. Predstava o podmienkach pre život mikroorganizmov v tomto priestore je tak o niečo jasnejšia. Pred účinkami tohto zabijaka baktérii sa musí brániť aj samotný žalúdok. Hlavným ochrancom steny žalúdka je hlien, ktorý pokrýva jeho vnútornú vrstvou a bráni tak kontaktu s agresívnou kyselinou. Časom sa však v týchto bojových podmienkach opotrebuje. Každé dva týždne je preto namieste jeho výmena.

Ak sa rovnováha medzi ochrannou a agresívnou zložkou naruší, dostavia sa problémy. Žalúdočná kyselina nepozná priateľa. Všetko čo sa jej dostane do cesty začne rozkladať. Ak sa teda prepracuje až k stene žalúdka, nezaváha a ide na vec. Výsledkom je dobre známa nepríjemnosť akou sú žalúdočné vredy.

Jednou z dôležitých úloh žalúdočnej kyseliny je aj aktivácia tráviacich enzýmov. Konkrétne aktivuje pepsinogén na aktívny pepsín. Je to enzým, ktorý rozkladá veľké bielkoviny na menšie kúsky prístupnejšie tráveniu v nižšej časti.

Jesť môžeme aj horeznačky. Ide to síce o niečo ťažšie, no možné to je. Je to preto, že jedlo tráviacim traktom neputuje len kvôli gravitácii. Pohyb prijatej potravy zabezpečuje hlavne aktívny pohyb stien jednotlivých orgánov – peristaltika.

Chudokrvnosť (anémia) môže mať pôvod v žalúdku.

Ďalšou z nenahraditeľných úloh žalúdka je produkcia látky zvanej vnútorný faktor. Je to vstupenka pre vstrebávanie vitamínu B12 (kobalamínu) v tenkom čreve. Nedostatočné uvoľňovanie vnútorného faktora nedovolí vstrebávanie kobalamínu, hoci ho prijmeme v dostatočnom množstve potravou. Tento vitamín je okrem iného nevyhnutnou zložkou pri tvorbe červených krviniek. Ak došlo k trvalej strate buniek žalúdka, ktoré vnútorný faktor produkujú, nastupuje doživotná liečba. Chýbajúci vitamín B12 sa musí do tela pravidelne dopĺňať vo forme injekcií.

Koľko sa do neho vmestí.

Objem žalúdka kolíše od človeka k človeku. Vo všeobecnosti má však žalúdok dospelej osoby objem približne 1 liter. Ako sme si už povedali, je to pružný svalový vak. Dokáže sa roztiahnuť až na objem 4 litrov. V reštaurácii typu „zjedz koľko vládzeš“ myslite na tú kopu voľného miesta. Žarty bokom. Kapacita žalúdka určite nemusí byť využívaná naplno. Malé pravidelné dávky jedla sú jedným z bodov receptu o zdravom stravovaní.

Veľkosť žalúdka zostáva v dospelosti viac-menej rovnaká. Samozrejme v prípade, že človek nepodstúpi jeho chirurgické zmenšenie. Preto známa veta musím menej jesť, aby sa mi „stiahol žalúdok“ tak celkom neplatí. V skutočnosti sa zmenšením prísunu jedla „zresetuje“ chuť do jedla. Telo si na znížený prísun jedla zvykne a prestane signalizovať pocit hladu tak často.

Život bez žalúdka je možný.

Žalúdok je síce veľmi dôležitý orgán ľudského tela, no môžeme sa zaobísť aj bez neho. A vôbec pri tom nemusíme ležať meter pod zemou. Ako je to možné ? Väčšina ľudí považuje žalúdok za akési centrum tráviaceho systému, kde prebieha najväčšia časť celého spracovania prijatej potravy. To však nie je pravda. Hlavná časť premeny jedla na využiteľné látky sa deje v ďalšej časti tráviaceho traktu – v tenkom čreve. Žalúdok však zabezpečí dôležitú predprípravu.

V prípade, že je nutné žalúdok chirurgicky odstrániť, napojí sa pažerák rovno na tenké črevo. Cesta prijatého jedla bude teda podstatne kratšia. Pre tenké črevo to znamená len jedno. Bude musieť poriadne pridať. Predtrávenie potravy v žalúdku sa v tomto prípade nekoná a všetka ťažká práca padne na ďalšieho v poradí.

Aj žalúdok sa červená.

Určite ste už zažili nejednu situáciu, kedy by ste sa radšej skryli pod stôl a vyliezli minimálne potom ako opäť získate normálnu farbu. Počas rôznych nepríjemných situácií naše telo vylučuje ako odpoveď hormón adrenalín. Len tak pre istotu. Pripraví telo na stresovú situáciu. Jedným z jeho účinkov je aj roztiahnutie ciev s cieľom zlepšiť prekrvenie. Väčšia náplň ciev ako obyčajne, spôsobí červený vzhľad tváre. A predstavte si, nie je v tom sama. Rovnako sa červená aj vnútorná vrstva žalúdka.

Keď v žalúdku vyhrávajú muzikanti.

Škvŕkanie v bruchu sa niekedy objaví v tú najmenej vhodnú chvíľu. Nie je sa začo hanbiť je to úplne prirodzené. Odkiaľ tieto niekedy nadpozemské zvuky prichádzajú ? Na ich vznik potrebujeme dve veci. Vodu a vzduch (prehltnutý, z chemických reakcií v žalúdku, produkt prítomných mikroorganizmov). Škvŕkanie v bruchu vznikne ak sa vzduch premieša s kašovitou tráveninou, resp. s vodou. Je tým intenzívnejšie, čím viac vzduchu žalúdok obsahuje. Preto je prázdny žalúdok hotový orchester.

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár