Zabúdate?

Poruchy pamäte vedia byť znepokojujúce až frustrujúce. Každému sa z času na čas stane, že zabudne kde niečo položil alebo kvôli čomu vlastne do izby prišiel. Nie je to okamžite dôvod na paniku.

Niekoľko príkladov „problémov“ s pamäťou, ktoré sú považované za normálne:

  • „Čo som to chcel vlastne povedať ?“ – problém spomenúť si na to správne slovo
  • „Na čo som sem vlastne prišiel?“ Stane sa. Aj to je z času na čas v poriadku.
  • Zabudnutie mena známej osoby z času na čas tiež nemusí nič znamenať.
  • „Kde som to zas položil.“ Klasika a stále v norme.

Dôvody chvíľkového problému s pamäťou môžu byť rôzne.

Veľká časť z nich je reverzibilná a adekvátnou liečbou môže byť „pocit deravej hlavy“ zažehnaný.

  • nedostatočná koncentrácia – môže to byť výsledok únavy, depresie, úzkosti alebo jednoducho nezáujmu o danú informáciu.
  • ochorenia štítnej žľazy – konkrétne jej znížená funkcia vo výsledku spôsobuje spomalenie všetkých pochodov v našom tele a výnimkou nebude ani pamäť
  • užívanie niektorých liekov – antidepresíva, niektoré lieky na vysoký krvný tlak
  • alkohol – pitie alkoholu môže ovplyvniť našu pamäť a to aj v čase, keď máme pocit že jeho účinky už vyprchali.
  • nedostatok vitamínu B12 – perniciózna anémia, kedy kostná dreň produkuje nedostatočné množstvo červených krviniek a jedným z príznakov tohto ochorenia sú aj poruchy pamäte.
  • hydrocefalus, vzniká zmnožením mozgovomiechového moku v okolí mozgu. Tlakom na tkanivo mozgu negatívne ovplyvňuje jeho funkciu, nezabudne vynechať ani pamäť.

A mohli by sme pokračovať. Dôležité je, že všetky vymenované príčiny sa dajú správnou liečbou zvrátiť.

Vo všeobecnosti je však na popredných miestach v príčinách porúch pamäte nesprávna životospráva. A to sú výborné správy! To znamená, že veľkým a jednoduchým krokom k jej zlepšeniu je úprava nezdravého spôsobu života.

Nezdravý životný štýl ako príčina problémov s pamäťou.

Trikrát „S“ alebo úhlavný nepriateľ našej pamäte  – nedostatok spánku, stres a sladkosti.

Spánok pre naše telo predstavuje každodenné liečebné kúpele. Nedostatkom spánku v dnešnej dobe trpí takmer každý z nás. A pritom je to čas dôležitý pre regeneráciu celého tela na čele s našim mozgom. Dochádza k upevneniu spomienok, odstraňovaniu nepotrebných splodín metabolizmu, k opravám a k novotvorbe buniek. V neposlednom rade dochádza počas spánku k presunu informácii z krátkodobej do dlhodobej pamäte. To znamená, že každé ráno máme po dostatočnom spánku čistý štít pre nové pamäťové stopy.

Stres. V priebehu stresových situácií dochádza v tele k uvoľňovaniu stresového hormónu – kortizolu. Ten spôsobuje predčasné starnutie buniek a nezabudne ani na mozog. Vedie to k poruche hlavne krátkodobej pamäte, čo je so zvyšujúcim sa vekom prirodzené. Kortizol sa však o to môže postarať predčasne. Nie nadarmo sa hovorí „zobralo mi to rok života“.

Sladkosti. Mozog potrebuje stály prísun energie v podobe sacharidov. Jednoduché cukry s vysokým glykemickým indexom však dostávajú hladinu cukru v krvi doslova na horskú dráhu. Mozog si túto jazdu vôbec neužíva. Striedanie hladín glukózy negatívne ovplyvňujú pozornosť, krátkodobú pamäť a stabilitu našej nálady.

Kedy to už môže byť vážne?

  • pocit stratenia sa vo vlastnom dome
  • neschopnosť chápať dej v knihe alebo vo filme
  • problémy s dodržiavaním každodenných úloh ako je platenie účtov, varenie
  • opakovane pýtanie sa tej istej otázky
  • zabudnutie určovania času na hodinkách, šoférovania…

Riziko vzniku porúch pamäte sa stupňuje so zvyšujúcim sa vekom. Z niektorých štúdií vyplýva, že takmer 5% ľudí nad 65 rokov trpí demenciou. Čísla u ľudí nad 85 rokov sú oveľa horšie. Percentá sa tu vyšplhajú až na hodnotu 50.

Platí nepísané pravidlo: Keď sa obávate, že máte problémy s pamäťou vy samy, pravdepodobne to nebude nič vážne, ak sa však pridajú vaši priatelia a príbuzní, pravdepodobne to bude niečo vážnejšie.

Čo je to demencia?

Je to termín, ktorý zahŕňa veľkú skupinu ochorení, pričom ich spoločným znakom je pokles pamäti, emočnej kontroly, motivácie a zmeny v sociálnom správaní (podráždenosť, hrubosť, apatia…).

Niekedy môžu demenciu u starších ľudí imitovať aj emocionálne problémy. Pocit samoty, odchod do dôchodku, vyrovnávanie sa so smrťou najbližších… To všetko sú stavy, ktoré môžu ovplyvniť myslenie človeka na toľko, že pôsobí zmetene a zabúda. Tieto poruchy pamäte sú však zvratné. Podpora rodiny, priateľov alebo odborná pomoc psychológa sú v tomto terapiou číslo jeden. 

Najznámejším a najbežnejším typom demencie je Alzheimerova choroba, ktorá je zodpovedná za 50-75% všetkých demencií. V mozgu sa hromadia patologické bielkoviny, čím dochádza k odumieraniu mozgových buniek. Kým sa tieto bielkoviny nahromadia v dostatočnom množstve, môže prejsť aj 20 rokov. Ukladanie patologických bielkovín pokračuje aj po prejavení sa prvých príznakov, preto sa ochorenie časom zhoršuje a je nezvratné. To znamená, že dnes neexistuje liečba tejto zákernej choroby. Na druhej strane existuje liečba, ktorá môže priebeh ochorenia spomaliť. Čím skôr bude zahájená, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu.

Demenciou netrpí len samotný pacient, ale aj jeho najbližší. Príbuzní pacienta s demenciou sú v každodennom strese. Starostlivosť o milovanú osobu, ktorá častokrát nie je schopná rozoznať známu tvár je psychicky veľmi náročná. Obrovské množstvo stresu však môže priniesť aj obrovské množstvo negatívnych následkov.

Preto tak ako je dôležitá starostlivosť o samotného pacienta je nevyhnutná aj psychohygiena najbližších, resp. ošetrovateľov.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár