Význam aminokyselín a peptidov pre zdravie človeka

„Za všetkým hľadaj bielkovinu“

Aminokyseliny sú drobné zlúčeniny, ktoré predstavujú základnú zložku bielkovín. Rozdiel medzi peptidmi a bielkovinami spočíva v ich veľkosti – v počte aminokyselín, ktoré tvoria ich reťazec. Zjednodušene povedané, peptidy sú malé bielkoviny. V prírode bolo dokázaných viac ako 700 aminokyselín. Paradoxne len približne 20 z nich je nevyhnutných pre tak zložité ľudské telo. Z tohto relatívne malého čísla sa pomocou všetkých možných kombinácii vytvoria všetky potrebné „stavebné kamene“ nášho tela.

Nepočítajúc vodu, bielkoviny sú v tele najviac zastúpenou zložkou. Tvoria približne 20% tela.
Aká je odporúčaná denná dávka bielkovín? Iná odpoveď bude v prípade sedemdesiatročnej babky, iná zas v prípade zdravého tridsiatnika. Osobitnou kategóriu sú deti. Je to obdobie intenzívneho rastu, v ktorom je bielkovinový materiál nezastupiteľný a potrebný vo zvýšenom množstve.

Aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie samo vyrobiť sa nazývajú esenciálne. Z potrebných dvadsiatich kusov je esenciálnych osem. Sú to zložky, ktoré musíme telu doručiť potravou. Konkrétne ide o valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín a treonín.

Chýbanie jedinej aminokyseliny, ktorú si naše telo nevie samo vyrobiť môže mať fatálne následky. Dôležitosť ich príjmu podčiarkuje nielen nasledujúci fakt. V porovnaní s tukom, ktorý si vieme odložiť „na horšie časy“, pre aminokyseliny v tele nemáme úložisko. Ich prísun v potrave musí byť každodennou záležitosťou.

Protipólom esenciálnych aminokyselín sú tie, ktoré si telo zvládne vytvoriť aj samo – nonesenciálne. Nič to však nemení na ich dôležitosti. Špeciálnu skupinu tvoria aminokyseliny, ktoré potrebujeme vo zvýšenej miere v období stresu a choroby.

 

Rozmenené na drobné

Akonáhle bielkoviny prijmeme stravou, telo ich postupne rozloží na jednotlivé aminokyseliny. Získa tak stavebný materiál na vyskladanie si akýchkoľvek bielkovín, ktoré aktuálne potrebuje. Koža, oči, srdce, kosti, svaly a všetky ostatné zložky nášho tela neustále potrebujú niečo „vylepšovať“. Jednoducho povedané – niečo staré odbúrať, niečo nové dobudovať.

Čo by na tanieri rozhodne nemalo chýbať. Zdrojom živočíšnych bielkovín je mäso, mlieko, vajcia. Vegetariáni môžu bielkoviny získať z rastlinných zdrojov ako je sója, fazuľa alebo arašidové maslo.

Čítajte aj: Chôdza je pre zdravie viac, ako si myslíme!

Je vôbec potrebné prijímať niečo navyše? Nestačí jeden výdatný obed? Väčšina priemerne sa stravujúcich ľudí si zabezpečí dostatočný príjem bielkovín. Zdraví ľudia preto zriedka potrebujú bielkovinové doplnky. Ako to už býva, aj tu prichádza „ALE“.

Veľkou výhodou prijímania peptidov a aminokyselín je doslova „šetrenie práce“. V porovnaní s dlhými reťazcami bielkovín sú neporovnateľne kratšie peptidy stráviteľne oveľa rýchlejšie. V dnešnom svete plnom stresu naše telo menej práce jednoznačne uvíta. Samozrejme všetko s mierou. Udržiavať si bielkovinový balans je jednou zo základných požiadaviek k získaniu zdravého tela. Rovnováha v prísune a v potrebe je zárukou ich najvyššieho prínosu.

 

 Naozaj by to bez bielkovín nešlo?

Jednoznačne nie. Nezastupiteľnou úlohou bielkovín je výstavba:

  • hormónov pre regulovanie všetkých procesov v telebez precíznej kontroly by si každá časť tela robila čo sa jej zachce. Každý jeden detail do seba musí zapadať ako kocky v Tetris.
  • enzýmov pre rozklad rôznych potrebných aj nepotrebných látok, konkrétne tráviacich enzýmov pre zužitkovanie potravy, vytvorenie DNA do každej novej bunky…
  • protilátok – nezastupiteľnej skupiny látok, ktorá bojuje proti infekciám, ochoreniam. Pomáhajú bunkám imunitného systému identifikovať a zničiť nežiadúce súčasti.
  • transportných systémov. Bielkoviny formujú dôležitú „taxi službu“ pre rôznorodé látky. Napríklad hemoglobín je bielkovinové krvné farbivo, ktoré prenáša životu dôležitý kyslík ku každej bunke v tele.
  • nového tkaniva pri hojení rán

Takto by sme mohli pokračovať a vytvoriť niekoľkostranový zoznam. Obrazne povedané „za všetkým hľadaj bielkovinu“.

Čítajte aj: Sme imúnni, alebo nie sme imúnni?

 Bielkoviny majú okrem výstavby aj ďalšie nemenej dôležité úlohy. Tieto funkcie však naše telo využije až v kritických situáciách. Kritickou situáciou pre telo je napríklad hladovanie. V prípade, že sa nám minú zásoby tukov a cukrov ako hlavného zdroja energie, nastupujú „stavebné kamene“. Háčik je v tom, že pre niektoré orgány, ako je napríklad mozog, je jediným možným zdrojom energie glukóza. Ak glukóza nie je k dispozícii, jednou zo záchranných akcií tela je siahnutie po bielkovinách. Zložitým mechanizmom reakcií dokáže bielkoviny premeniť na životne dôležitú glukózu. Topiaci sa slamky chytá je v tomto prípade ideálne prirovnanie.

 

Môžem z bielkovín pribrať?

Bielkoviny sú na jednej strane veľkým zdrojom energie no na strane druhej…

V prípade, že ich prijmeme nadbytok a telo nemá žiaden „stavebný plán“, nasleduje plán číslo dva – energia. Z jedla sme však pravdepodobne prijali dostatok primárnych zdrojov energie – tukov a cukrov. V takom prípade telo bielkoviny premení na tuky, ktoré sa stanú súčasťou tukového tkaniva. Zlou správou je jednosmernosť tejto cesty. Ako už bolo povedané, aminokyseliny, peptidy a bielkoviny nemajú svoje úložisko.

Prevencia pred rozvojom ochorení

Mnohoročné štúdie vyzdvihujú priaznivý efekt aminokyselín v boji proti niektorým ochoreniam. Z veľkej skupiny vyberieme napríklad cukrovku, osteoporózu alebo ochorenia srdca. Prevencia a liečba nie len menovaných ochorení vyžaduje zvýšené množstvo aminokyselín. Aj preto trend ich prijímania v podobe rôznych doplnkov rozhodne nepatrí len do kategórie „kulturista“.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár