Vplyv počasia na kĺby

„Jesenné počasie robí z kĺbov meteorológov“

„Dnes bude pršať, cítim to v kostiach“. Veta, ktorá odznela v blízkosti takmer každého z nás. Čo je na tom pravdy? Hoci vedci stále nenašli presvedčivé dôkazy o skutočnosti tohto prepojenia, bežnému smrteľníkovi stačia dôkazy poskytnuté vlastným telom.

Pravdou je, že zmeny teploty, vlhkosti a tlaku vnímajú niektorí ľudia veľmi citlivo. Obrazne povedané v ich kĺboch sídli meteorologická stanica. Sú to hlavne pacienti s diagnózou artritídy, osteoporózy alebo napr. syndrómom karpálneho tunela. Existujú však aj ľudia, ktorých pri zmene počasia potrápia aj inokedy zdravé kĺby. Niet sa čomu čudovať, že jesenné počasie je pre túto početnú skupinu ľudí naozajstným strašiakom.

Rýchlokurz anatómie kĺbu

V našom tele je niekoľko typov kĺbov. Meteosenzitivita (citlivosť na zmeny počasia) sa najčastejšie dotýka synoviálnych kĺbov. Sú tvorené kĺbovou hlavicou, ktorá zapadá do kĺbovej jamky. Spájané plochy sú pokryté hyalínnou chrupkou a celý kĺb je obklopený kĺbovým puzdrom. Skladá sa z dvoch vrstiev. Vnútorná synoviálna membrána produkuje tzv. synoviálnu tekutinu. Vonkajšia membrána puzdra je tvorená väzivom, upína sa na priľahlé artikulujúce kosti a celý kĺb spevňuje. Vo vnútri kĺbu sa nachádza rôzne veľká kĺbová dutina vyplnená spomínanou synoviálnou tekutinou. Je to tzv. kĺbový maz, ktorý znižuje trenie medzi stretávajúcimi sa plochami a zároveň vyživuje kĺb. Hovoríme napr. o kolennom alebo ramennom kĺbe.

Diskomfort v podobe bolesti môže mať príčinu v ktorejkoľvek štruktúre kĺbu:

  • v kĺbovej chrupke
  • v kosti pod chrupkou
  • v kĺbovom puzdre
  • v synoviálnej membráne, ktorá produkuje kĺbový maz

A teraz hlavný vinník. Pociťovanie bolesti sprostredkúvajú receptory, ktoré môžu byť podráždené rôznymi stimulmi. Sú to napríklad zmeny teploty, tlaku, ťahu alebo chemické látky produkované pri zápale.

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú objasniť vplyv počasia na kĺby.

Jedna z popredných teórií dáva do popredia vplyv tlaku vzduchu, ktorý nás obklopuje – atmosférického tlaku. Objasnime si to na príklade s balónom. Určite každý raz v živote videl balón stúpajúci k nebu. Ako vieme, čím vyššie sa dostane, tým redší vzduch ho obklopuje. Čím je vzduch redší, tým slabšie tlačí na steny balóna, a preto sa balón stále viac a viac rozťahuje, až to napokon jeho steny nevydržia a praskne.

A teraz si predstavme, že tkanivo obklopujúce naše kĺby je ako balón. Stúpajúci atmosférický tlak, ktorý bude pôsobiť na kĺby zvonku bude brániť tkanivám, aby sa rozpínali. To je situácia počas teplých slnečných dní, kedy je atmosférický tlak vyšší. Častokrát však tlak pred nastávajúcou zmenou počasia poklesne, a tu sa uplatní teória rozpínania sa balóna.

Zdravý kĺb ale za normálnych okolností neobsahuje vzduch. Problém majú preto hlavne pacienti s artritídou, ktorí v postihnutom kĺbe môžu mať prítomné plyny. Pri poklese tlaku dôjde vo vnútri kĺbu k ich rozpínaniu. Zvýšené napätie podráždi receptory pre bolesť a predpoveď počasia môže začať.

Svoju teóriu majú aj neurológovia.

Nervové vlákna v tele môžeme rozdeliť na tie, ktoré vedú informácie rýchlo, a tie ktoré sa až tak veľmi neponáhľajú. Chladné počasie spomalí vedenie rýchlych informácii, čím sa relatívne zvyšuje vedenie informácii pomalými vláknami. Práve tieto vlákna sú zodpovedné za sprostredkovanie pocitu bolesti. Podľa tejto teórie je preto u precitlivených ľudí práve pokles teploty spúšťačom bolesti.

Ďalšie teória hovorí o tom, že klesajúca teplota znižuje pohyblivosť a poddajnosť kĺbových štruktúr. Rozhýbať takto stuhnuté kĺby stojí istú dávku bolesti.

Ako veľmi počasie škodí.

Aspoň malým zadosťučinením pre ľudí, ktorí pri zmenách počasia trpia je nasledujúci fakt. Neexistuje žiadny poznatok o tom, že počasie skutočne poškodzuje kĺby. Inak povedané Medardova kvapka nás na lôžko nepripúta. Hoci bolesť a stuhnuté končatiny na nálade určite nepridajú, táto skutočnosť by rozhodne mala.

 

Hoci o vplyve počasia na kĺby sa stále vedú odborné debaty, existujú štúdie podporujúce skutočnosť tohto fenoménu. Preto je práve v tomto ročnom období dôležitá podpora kĺbov.

Kĺby určite s radosťou uvítajú:
  • teplé oblečenie
  • dostatok vitamínu C – pridajte si do jedálnička trochu „farby“. Pomaranče, zelená či červená paprika, paradajky sú plné vitamínu C, ktorý okrem iného chráni chrupavku pred opotrebovaním.
  • vitamín K – špenát, kel, kapusta ako „zelený balzam“ na bolesť
  • vitamín D pre silné a zdravé kosti, ktoré sú voči bolesti odolnejšie
  • zvýšené množstvo omega-3-mastných kyselín
  • kĺbové doplnky – Chondramin®, glukozamín, chondroitín. Rozmaznávajte kĺby podpornými doplnkami. Je to výživa pre chrupku a zároveň kĺby viac „premažú“.
  • udržovanie si správnej hmotnosti znižuje záťaž pre kĺby
Rozhýbme stuhnuté kĺby.

Jedným z dôvodov zvýšenej bolestivosti kĺbov počas chladného počasia je aj nedostatok pohybu. Motivácia k cvičeniu klesá úmerne s klesajúcou teplotou. Zdravé kĺby však potrebujú pohyb. Okrem iného silnejšie svaly slúžia kĺbom ako podpora a uľahčujú im tak prácu. Cvičenie by sme preto nemali vynechávať ani v sychravom jesennom počasí.

 

Kĺby a chrupavky majú svoj vlastný metabolizmus a požiadavky na výživu! Chrupavka je veľmi pevná a zároveň krehká!

Chrupavka nemá svoje vlastné cievne zásobenie, preto je prekrvenie a mikrocirkulácia okolia kĺbov veľmi dôležitá.

Chondramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre chrupavku! Zdravá chrupavka je základ pre zdravé kĺby a chrbticu.

Chondramin® vyživuje všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie okolia kĺbov a zlepšuje kvalitu žíl, tepien a kapilár v ľudskom tele.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú ku kĺbovému púzdru, z ktorého je vyživovaná chrupavka pomocou vnútrokĺbovej tekutiny. Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Dá sa pred bolesťou utiecť?

Predstava presťahovania sa na Floridu za stabilnejším počasím je ideálna. V konečnom dôsledku však nie je riešením. Bolesť totižto nezaujíma, kde žijeme. Nájde si nás kdekoľvek. Zmeny atmosférického tlaku sú prítomné aj v krajinách so stabilnejším počasím, ako je napríklad Florida.

 

Čítajte aj: 6 mýtov o bolestiach kĺbov a artróze!

 

2 komentáre
  • Juraj Varga

    1. decembra 2020 at 17:26 Odpovedať

    Co mi odporučite na meteosenzitivny žalúdok? Citlivo reaguje na zmenu počasia spomalený trávením a nechutenstvom

    • BioCitia

      7. mája 2022 at 7:22 Odpovedať

      Ventramin

Odoslať komentár