Tajomstvo dlhovekosti modrých zón!

V ,,modrých zónach sveta” sa ľudia dožívajú, viac než 100 rokov. V čom, je ich tajomstvo života?

Vedeli ste, že na svete existujú regióny sveta, kde sa ľudia dožívajú nadpriemerne vysokého veku? Okinawčania, Sardínčania a Kostaričania sa považujú, za najdlhšie žijúcich ľudí na Zemi, s neustále prekypujúcou vitalitou a životnou energiu. Možno sa vám to zdá, ako rozprávková krajina, ale tieto kúsky sveta, skutočne existujú. Tu obyvatelia žijú omnoho dlhšie a šťastnejšie, než 90% populácie celého sveta. Spájajú ich určité životné návyky, odhalíme vám, čo považujú za elixír ich života.

Pri pozorovaniach sa zistilo, že všetky skupiny modrých zón, jedia prevažne zeleninovú stravu. Konzumuje veľa strukovín, zeleniny a ovocia. Praktizujú tzv. konfuciánske pravidlo – prestať jesť, keď ste na 80% plný. Vedci si kladú otázku ,,prečo má obmedzenie kalórií, také pozitívne účinky“? Telo vtedy pravdepodobne prepína, do úsporného režimu a vyrovnáva sa s nedostatkom jedla. Vďaka tomu, omnoho lepšie funguje metabolizmus, i obranyschopnosť organizmu.

Ďalšie pozorovania ukázali, že prevažná väčšina týchto obyvateľov, medituje. Vykazovali zníženú aktivitu v oblasti amygdalu (časti mozgovej štruktúry), kde sídli centrum strachu. Meditácia im znižuje úbytok mozgovej hmoty, ktorá vzniká následkom starnutia. Možno sa to niekomu zdá banálne, ale meditácia je v podstate, chvíľka oddychu pre vašu myseľ a telo. Pritom stačí pár minút denne, zatvoriť oči, vnímať len dych a stopnúť svoje myšlienky. 

Významný faktorom ich dlhovekosti, je tiež spoločnosť. Pokiaľ sa uzatvárate do vlastného sveta, pokúste sa to zmeniť. Okinawčania majú mnoho blízkych priateľov, s ktorými zdieľajú svoj život. Rodinné, spoločenské udalosti, možnosti podeliť sa o svoje radosti a starosti, je pre nich prvoradá. Odborníci tvrdia, že pocit spolupatričnosti, to že má jedinec priateľov a rodinu, ho povzbudzuje žiť plnohodnotnejší život.

Epiphamin@

Za elixír, považujú dlhoveký ľudia, byť aktívnym po celý život. Pre mnohých z vás, končí aktivita dôchodkovým vekom, naopak konečne máte právo, venovať svoj čas sebe a tomu čo vás baví. Zmysluplné žitie v neskoršom veku, je základnou dogmou pri Sardínčanov a Okinawčanov. Títo ľudia aj v pokročilo veku, chodia na ryby, po horách, chovajú zvieratá, pracujú a venujú sa činnostiam, ktoré ich udržujú vo vitalite. „Jednoducho, len žijú aktívny život“.

Ak máte pochybnosti o tom, že myšlienky ovplyvňujú zdravie, bohužiaľ ste na omyle. Stres, hnev, či tzv.čierne myšlienky, dlhoveký ľudia nepoznajú. Motivujte sa, život berú s nadhľadom, trápia sa len tým, čo dokážu v danej situácii vyriešiť a ich optimizmus, je nákazlivý. ,,Čokoľvek vás trápi, bolesť vám nespôsobuje samotná vec, ale to, ako ju vnímate a je len vo vašej moci, to kedykoľvek zmeniť“, Marcus Aurelius. Vedecké výskumy prinášajú, čoraz viac výsledkov o tom, ako potláčanie hnevu a stresu, spúšťa závažné ochorenia vo vašom tele. Úsmev je liek a životná energia, preto si ho neodopierajte a snažte sa tešiť, aj z maličkostí.

Čítajte aj: Peptidy ako recept na dlhovekosť

Pátranie po dlhovekosti, sa stáva jednou z  hlavných výskumných priorít, v posledných rokoch. Ľudia, ktorý žijú o 20-30 rokov dlhšie, než zvyšok populácie sa nezamýšľajú, nad tým, čo jedia, pijú, kedy majú cvičiť“. Ich životný štýl je podstatne odlišný tomu vášmu a pritom, tak jednoduchý. Veríme, že sme váš inšpirovali, spôsobom života dlhovekých ľudí a pokúsite sa osvojiť aspoň niektoré z ich návykov.


 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár