Strukoviny podporujú trávenie a liečia srdce aj cievy

Už malé množstvo, presnejšie 130 g fazule, hrachu, cíceru alebo šošovice je schopné výrazne zmeniť situáciu s nadváhou, ako potvrdzuje aj skupina vedcov a uvádzajú ako príklad výsledky 21 štúdií, na ktorých sa podieľalo viac ako 940 ľudí.

Diéta u nich ostala bez zmien, avšak jediným prídavkom do stravy boli práve strukoviny. V priebehu šiestich týždňov bol v dôsledku toho zaznamenaný úbytok na hmotnosti priemerne 340 gramov. Mohlo by sa zdať, že sa hmotnosť veľmi neznížila, ale rovnako nebolo potrebné zmeniť ani životný štýl či stravu. Vedci sa domnievajú, že strukoviny hrajú v prvom rade významnú úlohu v pocite nasýtenia.

Okrem toho, prítomnosť strukovín v strave výrazne znižujú hladinu “škodlivého” cholesterolu. Odborníci na výživu hovoria, že po 2 – 3 týždňoch dennej spotreby 100 – 150 g strukovín, najmä fazule, dochádza k zreteľnému poklesu hladiny cholesterolu v krvi. V porovnaní s bielym chlebom alebo ryžou, strukoviny nespôsobujú „zvýšenie“ hladiny glukózy a inzulínu v krvi človeka a preto neprispievajú k rozvoju obezity a cukrovky.
Strukoviny – ľahko stráviteľná vysoká výživová hodnota

V závislosti na obsahu bielkovín sú strukoviny podobné mäsu. Pričom bielkoviny hrášku, sóje alebo fazule sa vstrebávajú oveľa ľahšie do organizmu, ako živočíšne bielkoviny z mäsa. Pri bežnom varení sa bielkoviny strukovín menia na ľahko stráviteľnú potravinu, ktorú zdravý zažívací trakt dokáže vstrebávať až v 70 – 80%.

V strukovinách sa nachádza množstvo organických kyselín, tukov, vitamínov, minerálnych a stopových prvkov. Takmer všetky strukoviny, resp. látky z nich získateľné sa používali alebo používajú na liečebné účely. Napríklad zelený hrášok obsahuje látky s antisklerotickým účinkom.

Strukoviny sú bohaté na draslík a kyselinu listovú, ich zloženie chráni naše telo pred infekciami a čistí krv. Obsahujú veľké množstvo vitamínov (najmä skupiny B), čo znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. TEST: Infarkt myokardu

Strukoviny majú priaznivý vplyv na trávenie pre vysoký obsah vlákniny. Práve vláknina je pre dnešného človeka to, čo tak veľmi potrebuje jeho tráviaci trakt (Čítať aj: Keď nám to netrávi). V strukovinách je v dostatočnom množstve prítomný mangán, vďaka ktorému sú naše vlasy krásne a pevné.

Institute of Nutrition AMN definuje minimálnu spotrebu strukovín potrebnú na udržanie resp. podporu zdravia v množstve 15 až 20 kg na osobu a rok.
Strukoviny poskytujú pre naše telo bielkoviny bez prímesy tukov, ktorý je v živočíšnych bielkovinách resp. mäse prítomný vždy. Práve pre túto vlastnosť považuje dietológia strukoviny za nepostrádateľné v niektorých svojich liečebných diétach a vegetariánskej strave. (Čítať aj: Ako chudnúť bez hladovania?)

“Fazuľovica od starej mamy” – vylepšený recept o špaldovú celozrnnú múku:
Prísady:
300 g bielej fazule, 250 g zemiakov, 300 g koreňovej zeleniny, 1 cibuľa, maslo, soľ, hladká špaldová múka na zápražku, polievkové korenie bez glutamanu, zelená petržlenová vňať.
Postup prípravy:
Fazuľu namočíme na 24 hodín do studenej vody. V tej istej vode ju uvaríme. Keď je skoro mäkká, pridáme na menšie kocky nakrájané zemiaky a nastrúhanú mrkvu, petržlen a zeler a posolíme.
Po 15 minútach zahustíme svetlou cibuľovou zápražkou a varíme ďalších 15 minút.
Nakoniec dochutíme polievkovým korením a petržlenovou vňaťou.
Žiadne komentáre

Odoslať komentár