Starneme všetci

Možno bude zvláštne, čo teraz poviem, ale už svojim narodením začíname starnúť. Nevieme o tom a netušíme to, kým sa nám na tvári neobjavia prvé vrásky a bolesť v kolenách neohlási blížiacu sa penziu. Starnutie ako také je dej nezvratný, u každého človeka však prebieha trochu inak. Ovplyvňujú ho nielen genetické predpoklady, ale aj životný štýl. A organizmus si všetko pamätá.

Ako starneme a naše telo začína byť tak trochu opotrebované, postupne v ňom dochádza k znižovaniu tvorby červených a bielych krviniek miznutím aktívnej kostnej drene. Svalových vlákien je menej, dochádza na nich k degeneratívnym zmenám a poruchám podráždenia a vedenia vzruchu.  Dochádza k postupnej strate elasticity cievnej steny a zmeny možno zaznamenať aj v pľúcach.  Klesá hmotnosť tenkého čreva, znižuje sa schopnosť vstrebávania živín, pečeň znižuje svoju hmotnosť, prietok krvi i enzymatickú aktivitu.

Na koži dochádza k značným zmenám, ktoré sú pozorovateľné i voľným okom, ako napr. vrásky, ochablosť kože, suchosť, rôzne ložiskové zmeny pigmentácie, najmä na miestach vystavených voľne slnečnému žiareniu. U mužov je zreteľná tvorba lysiny vo vlasovej časti, u oboch pohlaví strata pigmentácie vlasov, čiže šediny.

Biologické hodiny a spomalenie stárnutia

Pravidelne už v strednej starobe sa u množstva ľudí objavuje starecká ďalekozrakosť, ktorá nie je klasickou dioptrickou chybou, ale súvisí so starnutím a prirodzenou stratou akomodácie očnej šošovky. Seniorov zvykne postihovať aj starecká nedoslýchavosť. U starších ľudí však neklesajú intelektuálne funkcie. Vysoko individuálne je široký rozsah rozličných poklesov schopností učenia, pamäti, pozornosti a výkonnosti, predovšetkým vo veľmi vysokom veku.

Náš organizmus si pamätá roky s dobrým životným štýlom, so správnym stravovaním, zdravou výživou, s čo najčastejšou pohybovou aktivitou, ale i schopnosťou primerane často relaxovať. Toto všetko a ešte mnoho ďalších faktorov  nám organizmus  v konečnom dôsledku na starobu „spočíta“. Telo nás môže „odmeniť“ nielen vyšším vekom dožitia, ale aj starobou v primeranom zdraví, v dobrej fyzickej i psychickej kondícii a v primeranej sebestačnosti.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár