Sme imúnni, alebo nie sme imúnni?

Imunitná schopnosť tela je základná obranná funkcia, ktorá nás chráni pred baktériami, vírusmi, a všakovakými inými nebezpečenstvami.

Ak ju nemáme v poriadku, môže sa nám to vypomstiť. Pri každom ochorení, aj pri tom najzávažnejšom, hrá obranyschopnosť organizmu významnú rolu. Imunitu však treba dostatočne a pravidelne podporovať.

Baktérie a vírusy na nás číhajú na každom rohu a bez imunity by nás nemal kto pred nimi ochrániť. Na jej posilnenie stačí jesť bežnú stravu s dostatkom zeleniny, ovocia a antioxidantov, prípadne si môžete vybrať zo širokej palety výživových doplnkov. Nezabúdajte však, že výživové doplnky sú len doplnkami, a nenahrádzajú pestrosť Vášho jedálnička.

Najčastejšie  sa porucha  imunity  v úvodných  štádiách  prejavuje  únavou, slabosťou, nechutenstvom, častými vírusovými ochoreniami, herpesom, alebo respiračnými ochoreniami. Imunitu  výrazným  spôsobom  tiež znižuje dlhodobý stres, nedostatok  spánku, neadekvátny biorytmus, alebo dlhodobé  depresívne stavy.  Výrazným spôsobom zhoršujú imunitu aj niektoré  vírusové  ochorenia, ako napr. kiahne, infekčná mononukleóza, či chrípka.

Sú dnes ľudia v porovnaní s minulosťou častejšie chorí?

Jednoznačná odpoveď na to nejestvuje. V minulosti ženy zomierali pri pôrodoch, bola vysoká novorodenecká úmrtnosť, deti i dospelí zomierali počas epidémií. Nejestvovala účinná protiinfekčná liečba, akou sú antibiotiká, bola rozšírená tuberkulóza a iné ochorenia. Dnes v rozvojových krajinách umierajú deti a mladí ľudia na diagnózy, ktoré v našich podmienkach dávno nie sú problémom. Ľudí v rozvinutých krajinách zas trápia civilizačné choroby, medzi ktoré patria aj alergické ochorenia ako peľové a potravinové alergie, astma, či kožné ekzémy.

Čo spôsobuje, že dnes má toľko detí i dospelých oslabenú imunitu?

Súvisí to s viacerými faktormi. Dožívame sa vyššieho veku, s čím súvisí aj zvýšená chorobnosť starších ľudí. Ľudia nemajú dostatok času na jedlo, spánok a oddych. Jedia málo čerstvej zeleniny a ovocia, potravín bez konzervačných prídavkov, ale zohrievanú, upravovanú stravu. Pijú málo čistej zdravej vody, menej sa pohybujú a všeobecne sa málo otužujú.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár