Sezónne ochorenia jesene: top 5

Jeseň môže byť stresové obdobie pre organizmus. Mení sa počasie, svetelný deň sa stáva kratším, z denného prídelu sa stráca čerstvá zelenina, ktorá je hlavným zdrojom vitamínov. Preto nie je ani zďaleka prekvapujúce, že práve na jeseň prekonávame rôzne ochorenia.
Jesenné ochorenia a ich príznaky
  1. Akútne infekcie horných ciest dýchacích, najmä vírusové infekcie sú príznačné pre daždivé a chladné dní. Existuje niekoľko stoviek týchto infekcií, jedna z najčastejších je chrípka. Tieto vírusy sa šíria prostredníctvom vzdušných kvapôčok, ich zdrojom je chorý človek. Príznaky akútnych respiračných ochorení sú: kýchanie, kašeľ, nádcha, horúčka, celková slabosť. Čítajte aj: Chrípkové obdobie? Žiaden problém!
  2. Zápal priedušiek. Nemenej rozšírené jesenné ochorenie. Najčastejšie postihuje tých, ktorí trpia chronickou bronchitídou (choroba vstupuje do akútneho štádia), nedoliečili sa alebo prechodili chorobu na nohách (komplikácie po vírusovej infekcii) aj fajčiarov. Zápal priedušiek je potrebné liečiť iba pod lekárskym dohľadom, pretože môže prejsť do vážnejších poškodení dýchacích ciest, ako napríklad zápal pľúc alebo astma. Príznakmi je bronchitída podobná zápalom horných ciest dýchacích, ale odlišuje sa vážnejším a ťažším záchvatom kašľa, v skorých štádiách neproduktívnymю
  3. Depresia. Odhaduje sa, že 20% ľudí trpí jesennou depresiou, ktorá sa vyznačuje emocionálnym poklesom, podráždenosťou alebo apatiou. V žiadnom prípade netreba ignorovať takýto stav, pretože emocionálna sklesnutosť môže viesť k chronickej únave a môže spôsobovať zníženie imunity.
  4. Herpes. Väčšine ľudí známy ako „opar na perách,“ najčastejšie sa s ním stretávame práve s príchodom  prvých chladných vetrov. Obyčajný herpes prvého typu, ktorý aj spôsobuje rany na perách je nevyliečiteľnou chorobou, ale pritom väčšinu času prebieha v bezpríznakovej forme. Príznaky oparu v čase akútnosti sú: svrbenie v oblasti pery, mravčenie až pálenie, opuch, mokvavé pľuzgiere.
  5. Akútne ochorenia zažívacieho ústrojenstva, predovšetkým gastritída. Nepravidelná strava a často aj celková zmena stravy na jeseň je zvlášť nebezpečná pre ľudí s chronickými ochoreniami žalúdka a tráviaceho traktu.
Prevencia jesenných ochorení
  • Dbajte na režim a vyhnite sa nedostatku spánku.
  • Snažte sa správne stravovať, nevynechávajte príjem kvalitnej stravy, a ak je to potrebné užívajte vitamíny a výživové doplnky.
  • Obliekajte sa podľa aktuálneho počasia.
  • Častejšie prebývajte na čerstvom vzduchu, vetrajte miestnosť.

Nádcha, kašeľ, chrípka, bolesť v hrdle, teplota a prechladnutie sú najčastejšie jesenné ochorenia. No nie je to žiadny dôvod k veľkým obavám, väčšine ochorení, objavujúcich sa na jeseň a v zime sa možno vyhnúť s trochou prezieravosti. Stačí sa vyvarovať uzavretým priestorom s množstvom chorých ľudí, pomôže častejšie umývanie rúk a ochrana sliznice nosa prírodným preparátom alebo slanou vodou. Dôležité je posilnenie imunitného systému vhodnými čajmi z byliniek, zvýšenie vitamínov a minerálnych prvkov v strave . Jeseň predsa žiari krásnymi farbami.

Čítajte aj: Psychológia jesene alebo ako na jesennú melanchóliu?

Žiadne komentáre

Odoslať komentár