Prečo bolí chrbtica?

Bolesti chrbtice patria dnes už medzi bežné symptómy civilizačných ochorení. Čím si to ale zaslúžili? Zlé držanie tela, obezita, ochabnuté svalstvo a stres patria medzi faktory zvyšujúce pravdepodobnosť, že sa chrbát ozve. Jazdíme autami, hoci ideme len za roh a pokojne by sme to zvládli aj pešo. Chôdzu obmedzujeme na minimum, pri cvičení sa tiež nepretrhneme. Veľmi škodí aj zlé sedenie, nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu a podobne. (Čítaj aj: Liečba bolestí kĺbov. Bez liekov, s liekmi a operácie!)

Veková hranica pacientov s ochoreniami chrbtice sa posúva smerom dolu. Príčiny vzniku problémov môžu byť rôzne:

  • nesprávne držanie tela
  • nesprávne zaťažovanie chrbtice
  • nedostatok pohybu
  • spanie na nevhodnej posteli a vankúši
  • prepínanie a preťažovanie pri športe
  • úraz alebo zranenie
  • nosenie ťažkých bremien
  • zápal
  • vrodené príčiny
  • nadváha alebo tehotenstvo
  • onkologické choroby

Asi najviac škodí jednostranná záťaž. Na boľavú chrbticu si často sťažujú tí, ktorí pracujú pri páse alebo vo výrobe. V podobnej situácii sú aj športovci, ktorí výrazne zaťažujú najmä jednu svalovú skupinu. Chrbtu prekážajú tiež kilá navyše a prílišné prepínanie svalov pri športe, ak ste predtým presedeli celý týždeň v kancelárii.

Ideálny je pravidelný pohyb. Ak si rovnomerne precvičuje čo najviac svalov, je to o to lepšie. Beh na lyžiach alebo plávanie sú v tomto smere skvelými aktivitami. Neprospieva však aerobic či squash. Stolička má byť vyššia a mala by mať opierky, o ktoré sa dá oprieť. Dôležitý je aj posteľný matrac. Nesmie byť príliš mäkký ani tvrdý. K bolestiam chrbta prispieva aj veľmi veľký vankúš. (Čítaj aj: 6 mýtov o bolestiach kĺbov a artróze)

Ako si môžete pomôcť? Svojmu chrbtu najviac pomôžete posilňovaním brušných svalov. Práve tie totiž držia panvový pletenec a dokážu poskytnúť aj podporu chrbtu. Ak máte svaly ochabnuté, odráža sa to v neprirodzenom zakrivení chrbtice a následných bolestiach. Ak sedíte celý deň za stolom, každých dvadsať minút až polhodinu, by ste sa mali zdvihnúť a prejsť sa.

Odborníci tvrdia, že stačí len niekoľko krokov a chrbtica sa zmenou polohy uvoľní. Tiež plávajte. Je to jeden z najlepších športov, pretože vo vode odľahčuje záťaž, ktorú musí chrbát niesť každý deň. Pri plávaní je navyše minimálne riziko zranenia svalov. Vyhoďte tvrdú posteľ a zabudnite na fámu, že spánok na tvrdej posteli pomáha chrbtici. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice a tá sa potom deformuje. Pozor aj na príliš mäkké matrace, ktoré tiež spôsobujú problémy.

Kĺby a chrupavky majú svoj vlastný metabolizmus a požiadavky na výživu!

Chrupavka je veľmi pevná a zároveň krehká!

Chrupavka nemá svoje vlastné cievne zásobenie, preto je prekrvenie a mikrocirkulácia okolia kĺbov veľmi dôležitá.

Chrupavka sa vyživuje pohybom a jemným „stláčaním“.

Chondramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre chrupavku!

Zdravá chrupavka je základ pre zdravé kĺby a chrbticu. Chondramin® vyživuje všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie okolia kĺbov a zlepšuje kvalitu žíl, tepien a kapilár v ľudskom tele.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú ku kĺbovému púzdru, z ktorého je vyživovaná chrupavka pomocou vnútrokĺbovej tekutiny.

Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Sledujte si váhu. Ak ste v krátkom čase pribrali niekoľko kilogramov, budete mať zrejme problémy s chrbticou. Tá je totiž konštruovaná tak, aby uniesla normálnu váhu. A nebehajte po tvrdom povrchu. Napriek tomu, že beh je zdravý a prospieva, ak beháte po tvrdom povrchu, priveľmi zaťažujete chrbticu. (Čítaj aj: Chôdza je pre zdravie viac, ako si myslíme!)

Otrasy sa prenášajú z členkov do kolien, bokov a spodnej časti chrbtice. Zabehajte si radšej po lesnej ceste. Pri dvíhaní ťažkých bremien sa najprv zohnite v kolenách a potom náklad zdvihnite. Nedvíhajte ho v predklone s narovnanými kolenami, ubližujete tým chrbtici.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár