Potraviny na zlepšenie pamäte

“Bez pamäte by nebola žiadna kultúra, žiadna civilizácia, žiadna spoločnosť, žiadna budúcnosť.“ – Elie Wiesel

Čo je to vlastne „slabá pamäť“?

Existuje viacero možných príčin zhoršenej pamäte. Mnoho ľudí trpí určitými výpadkami pamäte  – niektoré sú menej, iné však viac závažné. Nedostatočné sústredenie sa môže byť taktiež príčinou zabúdania. Ľudia, ktorých porucha pamäte je závažná a sprevádzaná zmenami osobnosti a správania pravdepodobne trpia demenciou, čo je druh ochorenia mozgu, ktoré vo významnej mierne ovplyvňuje schopnosť postihnutého vykonávať každodenné bežné aktivity.

Najbežnejšie príčiny zhoršenej pamäte:
  • strach alebo „útek pred životom“
  • starnutie a znížené prekrvenie mozgu
  • nedostatok spánku
  • nedostatočné sústredenie sa
  • poúrazové stavy a stavy po autonehodách
  • depresia
  • úzkosť
  • alkoholizmus
  • užívanie drog
  • nádory mozgu
  • niektoré lieky
  • záchvaty (napr. epileptické)

Mozog, tak ako každý orgán v našom tele, potrebuje na svoje fungovanie potravu – a nie len hocijakú. Mozog kontroluje správnu funkciu nášho tela, riadi naše skutky a myšlienky. Potraviny, ktoré konzumujeme, vplývajú na jeho funkciu – pozitívne, ale aj negatívne. Veľa živín z našej stravy podporuje správnu funkciu mozgu.

Hlavným zdrojom energie mozgu je glukóza. Aj keď sladkosti môžu našu úroveň energie „nakopnúť“, potraviny s pomaly uvoľňujúcimi sa sacharidmi sú omnoho zdravším „palivom“ pre náš mozog.

Aminokyseliny náš organizmus získava z potravín bohatých na bielkoviny. Sú potrebné na tvorbu neurónov a neurotransmiterov. Neurotransmitery sú molekuly, ktoré prenášajú informácie z jedného neurónu k druhému. V zdravom mozgu sú nevyhnutné na udržanie jeho excelentnej funkcie. Zaraďujeme medzi ne dopamín, ktorý zodpovedá za imunitu a „údržbu“ nervového systému, serotonín dôležitý pre udržanie nálady, spánkového cyklu a schopností učenia, noradrenalín pre dostatok sústredenia a pozornosti a acetylcholín na správnu funkciu pamäte a spomienok.

Mozog taktiež potrebuje dostatok zdravých tukov, vrátane omega-3 mastných kyselín.

Antioxidanty chránia mozog pre účinkom voľných radikálov vznikajúcich pri metabolizme kyslíka, ktoré voľne cirkulujú v krvnom obehu. Voľné radikály spôsobujú zhoršenie pamäte vo vyššom veku, zatiaľ čo antioxidanty chránia pred poškodzovaním organizmu a oxidačným stresom.

Mozgové tkanivo obsahuje vysoký podiel vody. Na udržania správnej hydratácie mozgu je potrebné vypiť 7-8 pohárov vody denne.

Vitamíny B6, B12 a vitamín C, rovnako ako železo a vápnik sú nevyhnutné stavebné zložky mozgu. Pravidelné užívanie multivitamínových doplnkov stravy zabezpečí ich potrebnú hladinu v organizme.

Potraviny, ktoré pomáhajú udržať mozog zdravý:

Čučoriedky: Bobuľovité ovocie je mimoriadne prospešné pre zdravie mozgu, má nízky glykemický index a vysoký obsah vlákniny. Čučoriedky pomáhajú procesu učenia a pamäte,  navyše znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Toto šťavnaté ovocie je bohaté na antioxidanty, vďaka čomu napomáha zlepšovať najmä krátkodobú pamäť.

Vlašské orechy: Obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi v krvi. Zlepšujú psychické funkcie a očisťujú tok myšlienok. Obsahujú najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín zo všetkých druhov orechov. Podporujú správnu funkciu mozgu zlepšením komunikácie medzi nervovými bunkami. Zlepšujú pamäť a myslenie. Znižujú riziko depresie tak, že regulujú hladinu serotonínu – chemickej látky, ktorá súvisí s našimi emóciami.

Pistácie: Jednou z príčin horšej pamäte môže byt nedostatok vitamínu B1 (inak nazývaného aj tiamín). Práve pistácie sú bohaté na tento vitamín. V ½ šálky pistácií sa nachádza 0,54mg vitamínu B1. Doporučená denná dávka vitamínu B1 u mužov je 1,5mg a u žien 1,1mg.

Strukoviny: Sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov, bielkovín a sacharidov. Mozog využíva až 20% skonzumovaných sacharidov. Strukoviny sú výborným zdrojom glukózy, ktorú pomaly uvoľňujú do krvného obehu.

Sója: Je bohatá lecitín, má tak vplyv nielen na znižovanie cholesterolu, ale udržuje v dobrom stave mozgové funkcie, hlavne pamäť a má aj upokojujúce účinky. Lecitín zlepšuje pamäť, čo môžu výborne využívať hlavne študenti pri učení.

Avokádo: Mononasýtené mastné kyseliny v avokáde pomáhajú správnej cirkulácii krvi a tým aj lepšej funkcii mozgu. Sú bohaté na antioxidanty a regulujú krvný tlak.

Ovsená kaša: Najlepším spôsobom, ako začať deň, je raňajkovať ovsenú kašu. Obsahuje množstvo vlákniny, je prospešná pre srdce, aj pre mozog. Energiu, ktorá sa uvoľňuje z ovsenej kaše, dokáže organizmus využívať ešte dlhý čas po jej skonzumovaní.

Pšeničné klíčky: Vďaka vysokému obsahu vitamínu E sú prospešné najmä pri zhoršení pamäte sprevádzajúcom vysoký vek.

Granátové jablko: Rovnako ako čučoriedky aj granátové jablko obsahuje veľké množstvo antioxidantov.  Aby ste využili všetku vlákninu v ich obsiahnutú, odporúčame konzumovať samotné ovocie, nielen šťavu. Granátové jablko je skvelý pomocník v boji proti stresu.

Čokoláda: Čokoláda obsahuje kofeín, antioxidanty, ako aj serotonín, známy ako hormón šťastia. Môže „nakopnúť“ váš mozog, vďaka čomu cítite okamžité povzbudenie a nával šťastia. Majte však na mysli, že sa jedná o pravú horkú čokoládu, nie o mliečnu.

Semienka: Sezamové, ľanové a slnečnicové semiačka sú bohaté na bielkoviny, zdraviu prospešné tuky, vitamín E a minerály – horčík a zinok.

Cesnak: Čerstvý cesnak je významný antioxidant, vďaka čomu má schopnosť ničiť baktérie. Taktiež znižuje vysokú hladinu cholesterolu v krvi.

Paradajky: Vďaka lykopénu majú paradajky antioxidačný potenciál a predchádzajú poškodeniu buniek. Hrajú významnú rolu v prevencii Alzheimerovej choroby.

Mrkva: Luteolín, látka obsiahnutá v mrkve, má protizápalový účinok. Táto zelenina s vysokým obsahom karoténu taktiež posilňuje pamäť.  Odšťavte mrkvu a marhule a vychutnajte si tento lahodný džús.

Čaj a káva: Kofeín v káve vás „nabudí“, udržuje bdelosť a pozornosť. Testy na myšiach preukázali, že kofeín má schopnosť spomaľovať progresiu Alzheimerovej choroby. Čaj je rovnako prospešný pre správnu funkciu pamäte. Zelený čaj podporuje mozgovú činnosť, zlepšuje spaľovanie tukov a reguluje cholesterol. Odporúčajú sa vypiť 3-4 šálky denne.

Špenát: Väčšina listovej zeleniny, obzvlášť špenát, je doslova zásobárňou vitamínov C a E. Podporujú regeneračné a rastové procesy v mozgu.

Vajíčka: Lecitín, lipidová zložka obsiahnutá vo vajíčkach, vyživuje nervové bunky. Je obsiahnutý taktiež v sójových bôboch a v slnečnicovom oleji, alebo dostupný v lekárňach ako výživový doplnok. Konzumácia 50-70mg lecitínu denne zlepšuje pamäť. Bielkoviny a tuky vo vajíčkach dodávajú ešte dlhý čas po skonzumovaní energiu pre mozog. Selén obsiahnutý vo vajciach zlepšuje náladu. Vajíčka, konzumované s mierou, sú jednoznačne prospešné a nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.

Rozmarín: Táto bylinka je mimoriadne účinná v boji proti zabúdaniu. Je ideálna najmä v prípade zhoršenej pamäte, ktorá sprevádza psychické vyčerpanie. Môžete ju užívať vo forme čaju jeden alebo dvakrát denne.

Okra (ibištek jedlý) je zelenina tradične používaná v ázijskej kuchyni, taktiež významná svojim potenciálom zlepšovať pamäť.

Nepreháňajte to s alkoholom – 2 až 3 poháre červeného vína denne sú v poriadku, avšak pravidelná konzumácia nadmerného množstva alkoholu zhoršuje mozgové funkcie a narúša správnu produkciu dopamínu.

Cukor a kukuričný sirup patria medzi nezdravé potraviny a mali by sa konzumovať len v minimálnom množstve. Nikotín narúša prietok krvi do mozgu a tým aj všetky mozgové funkcie. Jedlo bohaté na sacharidy často zanecháva telo aj myseľ spomalenú a ospalú.

Je taktiež prospešné obmedziť sýtené nápoje, zákusky a pečivo, rovnako ako ostatné nezdravé potraviny a fast food.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár