Peľové alergie: aká je šanca, že ste alergetikom aj Vy?

Hoci v súčasnej dobe osveta v oblasti alergií funguje naozaj dôkladne, množstvo alergikov stále toto ochorenie podceňuje. Ak trpíte sezónnymi nádchami, dýchavičnosťou, koprivkou či nebodaj kožnými ekzémami, nemali by ste návštevu u alergológa odkladať. Najmä v tomto ročnom období sa výskyt týchto príznakov zvyšuje. Ak sa u vás objavujú vyššie uvedené príznaky, čítajte ďalej.

Čím je zapríčinená alergická reakcia?

Z alergickej reakcie vášho organizmu môžete obviniť alergén, teda látku, ktorá vyvoláva alergickú reakciu. No najmä by ste mali obviniť svoj imunitný systém. Imunitný systém totiž tieto neškodné látky považuje za „hrozbu“ a začne sa voči nim brániť.

Kto je najviac ohrozený alergiami?

Alergia je viac-menej dedičná záležitosť. Alergie na špecifické alergény síce dedičné nie sú, no predispozície áno. Deti s jedným rodičom-alergetikom majú 33 %-nú šancu stať sa alergetikom tiež. Ak sú alergetikmi obaja rodičia, „šanca“ na výskyt alergie u dieťaťa sa dvíha na 70 %.

Ani u predisponovaného človeka sa alergia neobjaví vždy. Veľmi dôležitý je aktuálny stav zdravia. Ak je organizmus oslabený zlým životným štýlom, fajčením, alkoholom či sedavým spôsobom života, pravdepodobnosť, že sa alergia prejaví, sa rapídne zvyšuje.

Ignorovať príznaky sa neoplatí

Ak trpíte príznakmi alergie, neignorujte ich. Len zriedkavo sa totiž vytratia sami. Navyše je tu pravdepodobnosť, že neliečené alergetické symptómy môžu prerásť do závažnejších ochorení, akými sú ušné infekcie či zápaly dutín, alebo napr. astma.

Ak sa u vás prejavia neprimerané reakcie, neodkladajte návštevu u alergológa. Alergológ vám nielenže predpíše správnu medikáciu a odporučí primeranú a vhodnú zmenu životného štýlu, no pomôže vám predchádzať závažnejším ochoreniam, ktoré sa po nástupe alergií môžu vyskytnúť.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár