Pečeň je ako žena, pamätá si všetko!
Pečeň je najväčší vnútorný orgán ľudského tela, pričom k číslu na váhe pridáva cca 1 200 – 1 500g. Je to životne dôležitý orgán so strategickou polohou voči cievnemu systému nášho tela. Práve v tejto chvíli vaša pečeň obsahuje cca 10% z celého objemu krvi a v priebehu jednej minúty ňou pretečie približne 1,4 litra. Táto veľká premávka súvisí s veľkým množstvom funkcií, kvôli ktorým je pre nás nenahraditeľná. Leží v pravej hornej časti brucha pod rebrami, kde dostáva krv z orgánov brušnej dutiny. Pečeň je ako chemická továreň, ktorá vyrába, prerába, uskladňuje, uvoľňuje širokú škálu látok.
Čo všetko pečeň dokáže.
Fakt, že pečeň má v našom tele tak veľa priestoru nebude náhoda. V tomto prípade sa bude množstvo rovnať dôležitosti.
Všetky látky vstrebané do krvi v tráviacom trakte smerujú do najväčšieho filtra ľudského tela – pečene. Tieto látky sa tu následne spracujú na drobné. Nepotrebné látky sú vylúčené do žlče, na druhej strane užitočné látky si pečeň uloží do zásoby alebo vylúči do krvi, ktorou sa dostanú na miesto aktuálnej potreby.
Okrem toho, že funguje ako sito je to veľmi dôležitá detoxikačná stanica ľudského tela. Alkohol, lieky či rôzne škodliviny má na starosti práve pečeň.
Bunky pečene neustále produkujú žlč. Prevažná časť sa uskladňuje v žlčníku, ktorý je uložený na spodnej strane pečene. Je nevyhnutná pre trávenie a následne vstrebávanie tukov. Tým pádom je nezastupiteľná aj pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (vitamíny D,E,K,A).
Zapletená je aj v zrážaní krvi. Produkuje dôležité bielkoviny podieľajúce sa na tejto zložitej kaskáde chemických reakcií, ktorej výsledkom je krvná zátka.
Ďalšou dôležitou funkciou je spracovávanie bilirubínu. Je to látka, ktorá vzniká pri rozklade červených krviniek. Ak ho z nejakých dôvodov vznikne veľa a pečeň doslova nemá šancu stíhať spracovať, resp. nestíha pretože je poškodená, prejaví sa to žltým sfarbením slizníc a kože – žltačkou.
Funguje aj ako záložný generátor energie. Ukladá glukózu do zásoby v podobe glykogénu. V prípade, že telo potrebuje „nakopnúť“, resp. glukóza poklesne pod kritickú hranicu, pečeň okamžite zmobilizuje zásoby, rozloží glykogén a vylúči tak „palivo“ do krvi.
Pečeň sa taktiež podieľa na tvorbe cholesterolu. Látka, ktorá je pre mnohých ľudí strašiakom je základným stavebným kameňom pre mnohé hormóny, bunkové membrány, nervové obaly, atď.
Uskladňuje a vylučuje vitamíny a minerály. Produkuje potrebné množstvo aminokyselín, ktoré telo potrebuje na tvorbu bielkovín pri raste alebo napr. rôznych opravách po zranení.
Zaujímavosťou a šťastím zároveň je fakt, že pečeň má regeneračnú schopnosť. To znamená, že sa po poškodení dokáže do určitej miery zotaviť a dorásť. Ako všetko aj táto zázračná schopnosť pečene má svoje limity. Nie nadarmo je slovo pečeň ženského rodu. Pečeň si totižto pamätá všetko. Lieky, alkohol, tučná strava, drogy, vírusové ochorenia pečene atď. tento životne dôležitý orgán oslabujú a tlačia ju práve za hranice spomínaných limitov. Výsledkom chronicky pôsobiacich škodlivín je cirhóza pečene. Takáto pečeň už regenerovať nedokáže a jediným riešením je v tomto prípade transplantácia.
Cirhózu nemajú len alkoholici.
Cirhóza je vlastne zjazvovatenie pečene, ktorá si nevie a neplní funkciu a bráni hladkému toku krvi. Vzhľadom k epidémii obezity, ktorá postihla svet v 21. storočí stúpa počet nealkoholického stukovatenia pečene, čo predstavuje akýsi krok pred vznikom jaziev. Zvýšené množstvo jaziev a tuku v pečeni je jedným z rizikových faktorov pre vznik rakoviny pečene. Dobrou správou je, že všetko je v našich rukách. Každý zhodený kilogram, ktorý bol na našom tele navyše vyčarí pečeni úsmev na tvári.
Ako sa cirhóza prejaví.
Príznaky poškodenia pečene sú rôzne podľa stupňa poškodenia. Na začiatku sa kvôli chýbajúcim príznakom môže zdať, že všetko je v úplnom poriadku.
S rozvojom ochorenia pribúdajú:
- strata chuti do jedla
- nedostatok energie, pričom únava môže byť až obmedzujúca
- náhla zmena hmotnosti
- žlté sliznice – očné bielka alebo žltá koža
- svrbenie kože
- zadržiavanie tekutín v tele – vznik opuchov v oblasti členkov, celých dolných končatín až brucha
- svetlá stolica a tmavý moč
- zmätenosť, dezorientácia až zmeny osobnosti
Pečeň
Prekrvenie
Imunita
Čo môžem urobiť v rámci prevencie cirhózy ja sám.
Nie je v tom žiaden zázrak ani trik. V prípade, že je vaša pečeň zdravá ide skôr o vyhýbanie sa škodlivinám.
- Vyvarovať sa nadmernému príjmu alkoholu. Je pravda, že alkoholovú cirhózu pečene si je potrebné doslova „zaslúžiť“, ale načo zbytočne zvyšovať riziko. Rizikové pitie predstavujú dve dávky alkoholu denne, pričom jedna dávka je napr. 150 ml vína, 355 ml piva alebo 45 ml tvrdého alkoholu.
- Nikdy nemiešať lieky a alkohol. Bežne používaný paracetamol – liečivo proti horúčke, v reakcii s alkoholom môže spôsobiť poškodenie pečene.
- Vyvarovať sa kontaktu s hepatitídou. Je ich niekoľko typov s rôznym spôsobom prenosu a možnosťami ochrany. Typom A sa dá nakaziť napríklad požitím infikovanej vody alebo jedla. V prípade, že cestujete do oblastí so zvýšeným výskytom nechajte sa zaočkovať. Typ B a C sa šíria krvou a telesnými tekutinami. V rizikových skupinách preto nie je vhodné zdieľať veci ako zubné kefky, žiletky, alebo injekčné striekačky u drogovo závislých. Prenos je možný aj pohlavným stykom, preto je ochrana vždy na mieste. Je možné zaočkovať sa proti hepatitíde typu B, no proti typu C zatiaľ vakcína neexistuje.
- Jesť vyváženú stravu plnú zeleniny a ovocia. Je to ľahko stráviteľné jedlo, čo znamená menej práce pre pečeň. Navyše vitamíny a minerály slúžia ako antioxidanty, ktoré pečeň chránia a pomáhajú jej regenerovať. V strave by sme tiež mali uprednostniť chudé mäso – kuracie bez kože, ryby, králik.
- Udržovať si správnu telesnú hmotnosť.
Žiadne komentáre