Parodontitída
Čísla sú alarmujúce. Postihuje približne 75% dospelých nad 30 rokov. Neliečenie parodontitídy siaha za hranice ústneho zdravia a straty zubov. Ako potvrdzujú mnohé štúdie, ohrozené je celkové zdravie človeka. Najsilnejšie spojenie sa našlo medzi parodontitídou a ochorením srdca alebo cukrovkou.
Parodont tvorí niekoľko súčastí:
- ďasno alebo gingíva je sliznica, ktorá obklopuje zuby
- cement – tenká vrstva na povrchu koreňov zubov
- alveolárna kosť – časť sánky, resp. čeľuste v ktorej sú zakotvené korene zubov
- závesné väzy predstavujú skupinu kolagénových vlákien, ktoré upevňujú zub v lôžku spájaním cementu a alveolárnej kosti
Aké sú príčiny vzniku parodontitídy?
Parodontitída je častokrát výsledok nedostatočnej hygieny ústnej dutiny. Na povrchu zubov sa nám v priebehu dňa ukladá tenká slabožltá vrstva tzv. plaku. Okrem odstránenia hrubých zvyškov jedla je práve tento lepkavý biofilm dôvodom k pravidelnému čisteniu zubov. Hromadia sa v ňom totižto škodlivé baktérie. Ak si zuby nečistíme pravidelne, plak sa postupne prebuduje na tvrdší zubný kameň. Pre baktérie sme tak vybudovali odolný „domček“. K jeho odstráneniu nám už obyčajná zubná kefka nepostačí. Vtedy nastupuje profesionálna starostlivosť v kresle dentálneho hygienika.
Ako sme už načrtli, baktérie to nie sú len zubné kazy. Čím dlhšie plak, resp. zubný kameň osídľuje zuby, tým viac škody stihne napáchať. V začiatkoch svojou prítomnosťou mechanicky dráždi okolité tkanivo, ktoré má v okolí zubov na dosah – ďasná. Vzniká zápal ďasien – gingivitída ako najľahšia forma ochorenia parodontu. A teraz dobrá správa. V tomto štádiu ešte nič nie je stratené. Keďže kosť a tkanivá, ktoré zub v ústach upevňujú ešte nie sú zápalom poškodené, všetky následky parodontitídy sa dajú v tomto štádiu zvrátiť.
Neliečený zápal však častokrát pokračuje ďalej. Jeho postupom sa priestory medzi zubom a ďasnom prehlbujú a rozširujú. V okolí zubov vznikajú tzv. vačky, v ktorých sa zachytávajú zvyšky jedla. Tým sa vytvára rezervoár širokej škály baktérií. Baktérie si doslova vyšliapu cestičku k hlbším štruktúram – koreňom, kosti a väzom. Dochádza k poškodzovaniu týchto podporných a zub fixujúcich tkanív. Kosť postupne ustupuje, zuby sa uvoľňujú čo je sprevádzané ich kývaním a posunom. Tu už niekedy nepomôže ani intenzívna liečba a zuby jednoducho musia ísť von.
Čo je v našich rukách?
Ako už bolo povedané základom prevencie vzniku ochorení parodontu je dostatočná hygiena. Správne a pravidelné čistenie zubov je zbraňou číslo jedna v boji proti vzniku parodontitídy.
Rozvoj parodontitídy, resp. rýchlosť progresie ochorenia je vysoko individuálna. Na jednej strane závisí od stupňa agresivity baktérií, na strane druhej od stavu imunitného systému človeka. Inými slovami aj oslabená imunita podporuje rozvoj parodontitídy. Obzvlášť sa toto tvrdenie týka napr. diabetikov, ľudí s onkologickým ochorením alebo Downovým syndrómom.„Správne čistenie eliminuje plak – bez plaku nie sú baktérie – bez baktérií parodontitída nevznikne.“
Rozlišujeme niekoľko základných typov parodontitídy. U niektorých foriem je rozvoj ochorenia mimoriadne rýchly, niekedy zas kosť ubúda pomaličky a prvé ťažkosti prichádzajú až po niekoľkých rokoch. Hoci sa vyskytuje v každom veku, častejšie ako deti postihuje dospelých. Zdravé ďasna sú pevné, slaboružovej farby bez zvýšenej citlivosti na dotyk. Pri čistení zubov nekrvácajú a pevne obopínajú zuby. Existujú aj menej nápadné formy, ktoré sa podarí odhaliť až dôkladnou zubnou prehliadkou. Na RTG snímku môže zubný lekár diagnostikovať úbytok kostí, hoci zápal v okolí postihnutých zubov je na prvý pohľad minimálny. Kľúčom v liečbe tohto ochorenia je eliminovať plak s baktériami a dosiahnutie excelentnej hygieny. Nie je hanbou nechať si poradiť ako si správne čistiť zuby od profesionála. Nie je čistenie ako čistenie. Odborná inštruktáž by preto mala byť krokom číslo jeden. Ďalším nemenej dôležitým krokom je pravidelné profesionálne čistenie zubov. Ako už bolo povedané, zubný kameň musí ísť pod inštrument odborníka. V niektorých prípadoch, kedy nestačí len zvýšenie hygieny, lekár v boji s baktériami predpisuje antibiotiká. O ďalší level vyššie je chirurgická liečba. V špeciálnych prípadoch je nutné odklopenie ďasien a následné dôkladné vyčistenie plaku a zubného kameňa. Niekedy sa súčasne môžu aplikovať regeneračné látky na podporu obnovenia stratenej kosti. Na konci procesu sa ďasno zošije do pôvodného stavu a čaká sa na výsledok. Veľmi dôležité zostávajú pravidelné kontroly a zubného lekára, ktorý priebeh ochorenia zakaždým odborne vyhodnotí a individuálne stanoví ďalšie kroky. Čítajte aj: Parodontitída a celkové ochorenia
Ako to vyzerá?
Ako sa to lieči?
Žiadne komentáre