Parodontitída a celkové ochorenia

„Prečo starostlivosť o zuby môže predĺžiť život“

Hoci je parodontitída ochorenie ústnej dutiny, v posledných rokoch sa tento zjednodušený pohľad na vec začína meniť. Mnohé štúdie poukazujú na spojitosť parodontitídy a niektorých systémových ochorení. Po dlhú dobu si odborníci mysleli, že hlavnú úlohu tohto prepojenia predstavujú baktérie. Posledné výskumy však poukazujú na to, že za toto negatívne prepojenie môže byť zodpovedný samotný zápal.

Čo je to zápal ? Je to proces bez ktorého by naše telo nemohlo v bežnom prostredí prežiť. Pomáha telu zbaviť sa škodlivých látok a poškodených buniek. Ako je potom možné, že dokáže v našom tele napáchať toľko škody ?

S postupným rozvojom zápalu parodontu baktérie okrem iného získajú prístup k drobným cievam, ktoré k týmto tkanivám prinášajú živiny. Tu je cesta, ktorou sa dokážu dostať do krvi a putujúc v nej do prakticky každej časti nášho tela. Môžu mať priamy negatívny efekt na niektoré orgány. Boli napríklad dokázané v krvnej zátke, ktorá vyvolala srdcový infarkt.

Čítajte aj: Sme imúnni, alebo nie sme imúnni?

Akonáhle však baktérie prestúpia do krvi, naše telo sa nezostane nečinne prizerať. V snahe zničiť tieto nechcené súčasti začne vo veľkom „zbrojiť.“ Hlavnou zbraňou je však produkcia látok, ktoré sú zodpovedné za vznik systémového zápalu. Ako sme už naznačili, zápal je dvojsečná zbraň. Na jednej strane sa z tela snaží odstrániť škodliviny, na strane druhej nie vždy to dokáže bez „obetí.“

Dôležitou informáciou k objasneniu tohto prepojenia je, že samotný zápal je bez ohľadu na svoj pôvod príčinou mnohých chronických systémových ochorení. Preto ak je v tele prítomný jeho permanentný zdroj v podobe parodontitídy, základ nasledujúcich ochorení je pre ich rozvoj neustále k dispozícii.

Parodontitída a ochorenia srdcovo-cievneho systému

Ochorenia srdca a ciev sú dnes číslom jeden v príčinách smrti. Najčastejším mechanizmom vzniku tejto veľkej skupiny ochorení je zužovanie priesvitu ciev – vznikom tzv. aterosklerotických plátov. Krv má cez zúžené cievy sťažený prietok a to stavia naše srdce do rizikovej situácie. Vzhľadom na to, že zápal je jednou z najčastejších príčin, ktoré sa podieľajú na poškodzovaní ciev, vrátane ciev zásobujúcich srdce, parodontitída môže byť v niektorých prípadoch spúšťačom. Štúdie poukazujú na to, že baktérie nachádzajúce sa v zapálenom parodonte boli nájdené aj v srdci postihnutom infarktom. Zdá sa, že zdravé ďasná idú ruka v ruke so zdravým srdcom.

Zhoršená kontrola nad hladinou glukózy v krvi

Existuje predpoklad, že závažné ochorenie parodontu má na vznik diabetu podobný účinok ako obezita. To znamená, že podporuje tvorbu látok, ktoré ovplyvňujú funkciu inzulínu – hormónu zodpovedného za regulovanie hladiny cukru v našej krvi. Ošetrenie vačkov vznikajúcich pri parodontitíde štatisticky pomáha zlepšovať priebeh tohto ochorenia. Je potrebné si uvedomiť, že toto spojenie nie je jednosmerné. Ľudia s rozvinutým diabetom majú zvýšené riziko rozvoja parodontitídy. Hlavným dôvodom je znížená schopnosť imunitného systému bojovať s infekciou.

Zápal pľúc kvôli parodontitíde?

Je to možné. Naše dýchacie cesty sú blízkym susedom ústnej dutiny. Baktérie osídľujúce zapálený parodont teda nemusia chodiť ďaleko. Rezervoár baktérii v parodonte je u oslabených ľudí vodou na mlyn pre ochorenia priedušiek a pľúc. Úprava hygieny a liečba parodontitídy štatisticky znižuje výskyt ochorení dýchacieho traktu. Ide hlavne o rizikové skupiny ľudí ako sú napr. starší ležiaci pacienti.

Predčasne narodené deti ako výsledok zapáleného parodontu.

Je všeobecne známy fakt, že fajčenie, alkohol, užívanie drog počas tehotenstva zvyšujú riziko vzniku komplikácií. Nedávne štúdie pridávajú do tohto zoznamu aj ochorenia parodontu. Zdá sa, že parodontitída dokáže stimulovať tvorbu látok, ktoré indukujú pôrod predčasne.

Je dôležité myslieť dopredu a liečiť parodontitídu optimálne ešte pred otehotnením. Vzhľadom na to, že sa budúca mamička delí o všetky živiny a vitamíny s dieťaťom, zvládnutie parodontitídy počas prebiehajúceho tehotenstva je oveľa ťažšie. Prehliadka zubného lekára pred plánovaným tehotenstvom by preto na zozname nemala chýbať.

Čítajte aj: 5 najčastejších ochorení žalúdka a dvanástnika

Široká škála ochorení súvisiacich s parodontitídou nemá presne určené hranice. Okrem vyššie spomenutých chorôb môžeme do radu postaviť aj nasledujúce:

  • chronické ochorenia obličiek
  • obezita
  • rakovina
  • reumatoidná artritída
  • Alzheimerova choroba

 

Výskumy prepojenia parodontitídy a systémových ochorení nie sú zďaleka na konci. Práve naopak, v tejto veľkej skladačke stále chýba veľké množstvo kociek. S istotou však môžeme tvrdiť, že prevencia zostáva stále najlepšou liečbou.

Čo môžeme robiť, aby sme si predĺžili život:

  • umývanie zubov aspoň dvakrát denne, a to hlavne pred spaním. Netreba zabúdať, že zubná kefka nestačí. Rovnako dôležité sú aj priestory medzi zubami. Zubná niť a medzizubné kefky by mali byť samozrejmosťou.
  • pravidelné profesionálne čistenie zubov. O to častejšie, v prípade, že ste v rizikovej skupine – fajčiari, pacienti s rakovinou, cukrovkou, tehotné ženy…
  • v rámci každodennej úpravy zovňajšku nezaškodí „pozrieť si aj na zúbok“. Opuchnuté zapálené ďasná v zrkadle neprehliadnete. Ďalším krokom je nečakať a objednať sa na ošetrenie k svojmu zubárovi.
  • pozrite sa na to čo vypľúvate. Červená pasta v umývadle môže naznačovať problém – aktívny zápal. Opäť raz zdvihnite telefón a objednajte sa na vyšetrenie.
  • pozor aj na intímny kontakt. Parodontitída sa môže prenášať napr. bozkávaním. V prípade, že jeden z partnerov trpí parodontitídou schopnou prenosu, druhý z partnerov je pri zníženej odolnosti organizmu ohrozený nakazením.

Čítajte aj: Parodontitída

 

REFERENCIA STOMATOLÓGA

…“Pozitívne skúsenosti  máme s prípravkom Vasalamin.

Používame ho ako doplnkovú liečbu pri paradentoze a parodontitíde v dávke 3×1.Viditeľne jeho užívanie zlepšuje koncové prekrvenie v oblasti ďasna a napomáha odstráneniu zápalu.

S pozdravom dr.Máté, Levice, Precident„…

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár