Neurovegetatívna-cievna dystónia

Neuro-vegetatívno-cievna dystónia: jej príčiny a liečba

V čom spočíva príčina vzniku vegetatívno-cievnej dystónie? Ako sa zachovať v situácii takéhoto druhu ochorenia? Predovšetkým treba povedať, že ľudský autonómny systém je riadený najmä vonkajším svetom, podnety ktorého ovplyvňujú celkovú vnútornú harmóniu v tele. Prináležia mu však aj ďalšie povinnosti. Autonómny systém má na starosti riadenie výživy, metabolizmus, je zodpovedný za prácu všetkých vnútorných orgánov, krvného obehu a dýchania. V prípade zlyhania môže vzniknúť nie len jeden, ale celá rada problémov. Existuje domnienka, že k tomuto ochoreniu sú náchylnejšie prevažne jedinci spoločensky vyšších vrstiev alebo anemické dievčatá.

V skutočnosti toto tvrdenie nie je tak celkom pravdou, pretože rozdiely typov charakterov a temperamentov sú vo veľkej miere podmienené. Avšak predispozície k tomuto ochoreniu sú reálne, niekto sa narodí s oslabeným nervovým systémom a u niekoho ďalšieho je zas naopak, silnejší. Príznaky ochorenia sa objavujú nielen u nežnejšieho pohlavia, taktiež sú postihnuteľní aj chlapci a muži, koniec koncov, v súčasnej dobe už podaktorí nosia nielen odevnú veľkosť unisex, no takisto sa aj cítia zraniteľnejší a správajú viac ako ich opačné pohlavie. K hlavným príznakom vegetatívno-cievnej dystónie patrí bolesť hlavy, potenie sa, rýchly nástup únavy. Začínajú sa prejavovať už v období dospievania – 13 – 15 rokov.

Časté mdloby, nevoľnosť, kinetóza. Hlavné je nepodľahnúť panike v čase nástupu mdlôb. Je potrebné to prijať ako úplne normálny jav, ktorý sa stáva, nakoniec, je to prirodzený obranný reflex organizmu. V takejto situácii nesmie človek poskytujúci prvú pomoc postihnutému zakláňať hlavu, za žiadnych okolností. Je naopak nutné ho nakloniť vpred, zabezpečiť prísun vzduchu a stabilizovať krvný obeh. Efektívnym spôsobom, ktorý omráčeného preberie naspäť, je stláčanie mu bod medzi nosom a perou dvoma palcami. Ak postihnutý leží, je nevyhnutné mu zdvihnúť nohy a ak sedí, nakloniť mu hlavu dopredu ako najlepšie sa dá.

Mdloby pri vegetodystónii vznikajú v dôsledku poruchy správnej funkcie cievnej sústavy, kedy cievy nezabezpečujú dostatočný prísun krvi a kyslíku do mozgu. Postihnutý sa v prvé okamihy nástupu mdloby pohybuje podopieraním sa o určitý objekt, zábradlie, stenu. Dystónia – nie je maličkosť, ale vážna porucha v cievach, ktorá vedie ku komplikáciám. Častým problémom je narušenie srdcového tepu. Vtedy postihnutý začína siahať hrsťami po tabletkách, avšak lekárske preparáty nič nevyriešia. Pri spozorovaní symptómov vegetodystónie je nutné prejsť takzvanou počítačovou psychoanalýzou. Príčinu teda treba hľadať v obavách, strachu, či fóbiách.

Nádej na úspešné vyliečenie sa objavuje len v takom prípade, ak sa sám pacient začne zaujímať o problém a zapojí sa do procesu liečby. K vzniku a rozvoju vegetatívno-cievnej dystónie takisto prispievajú hlavne vzájomné nedorozumenia a  rozpory v rodine. Ochorenie sa rozvíja s postupom času, a to aj v detstve, kedy môže byť dieťa svedkom výtržníctva v rodine, ako sú napr. alkoholické výstupy otca. Pacient sa však môže aj vlastným úsilím ochrániť voči hrozbe ochorenia a to strážením si svojich nervov, neplytvať nimi na všetky strany a predovšetkým sa nerozčuľovať pre každú maličkosť.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár