Myslíte si, že elektronické cigarety sú menej škodlivé?

Elektronické cigarety alebo e-cigarety sú propagované ako zdravší a cenovo dostupnejší variant bežných tabakových výrobkov. Odnedávna sú dostupné dokonca už aj v lekárňach ako prostriedok pomáhajúci s odvykaním od fajčenia. Sú ale skutočne menej škodlivé, ako klasické cigarety?

Čo je to elektronická cigareta a ako funguje?

E-cigareta je elektronické zariadenie podobné peru. Na batériu napojené žeraviace teliesko – atomizér – zahrieva nikotínovú náplň v tube a vytvára z nej paru, ktorú potom vaper inhaluje. Slovo vaper je prevzaté z angličtiny a označuje človeka, ktorý „fajčí“ elektronické cigarety, teda vaporizéry.

E-liquid – náplň elektronických cigariet – je extraktom z tabakových listov. Obsahuje voliteľnú dávku nikotínu, propylénglykol, kyselinu mliečnu, alkohol, potravinárske esencie a vodu. Pre alergikov sú na trhu dostupné aj náplne bez propylénglykolu. Náhradou za propylénglykol v tomto prípade je rastlinný olej.

Za všetkým hľadajte olympijské hry

Elektronické cigarety majú pôvod v Číne. Myšlienka vznikla v roku 2000, ale vyrábať sa začali až v roku 2006. Bolo to vtedy, keď sa definitívne rozhodlo, že letné olympijské hry 2008 sa budú konať v Číne. Čínska ľudová republika chcela na svet zapôsobiť ako moderná, ekologicky sa chovajúca krajina. No, množstvo špakov pohádzaných po čínskych uliciach tomuto obrazu nezodpovedalo. Jednou z úloh vlády bolo teda vymyslieť riešenie tohto problému. Výsledkom bola vôbec prvá patentovaná e-cigareta v roku 2005. Vo výrobe sú od roku 2006.

Sú e-cigarety naozaj menej škodlivé, ako klasické cigarety?

Pokiaľ ide o klasické tabakové cigarety, spoločnosť nás núti fajčenie obmedzovať. Už dávno si cigaretu len tak ľahko nezapálite na pracovisku, v reštaurácii, vo vlaku a tobôž nie v lietadle. Keď idete do kina, ste nútený bez cigarety vydržať aj 2 – 3 hodinky. Na letiskách sú pre fajčiarov akoby na hanbu zriadené malé, presklené búdky, v ktorých sa takmer nedá dýchať a z ktorých keď vyjdete, páchnete ako po celonočnej „šichte“ v krčme.

Elektronická cigareta tento problém zdanlivo rieši. Neprodukuje dym, len ľahkú paru. V našich zemepisných šírkach teda jej „fajčenie“ nie je obmedzované. Ak ste si teda doteraz, fajčiac klasické cigarety, odbehli z pracoviska raz za hodinku na jednu – dve cigarety, elektronickú cigaretu môžete fajčiť nepretržite aj hodinu, až kým sa vám nevybije.

Problém je, že veľa vaperov to takto skutočne aj praktizuje. V klasickej, tabakovej cigarete je dovedna obsiahnutých asi 4000 škodlivých látok. Narozdiel od nej, v elektronickej cigarete je najškodlivejšou látkou pravdepodobne len nikotín. No tým, že vaper často drží svoju e-cigaretu v ruke neregulovane aj hodinu, veľmi ľahko sa môže stať, že príde k otrave nikotínom.

Práve v tom spočíva najväčšie riziko elektronických cigariet. Príznakom predávkovania nikotínom je popolavosť pokožky, studený pot, zažívacie ťažkosti, zmätenosť, bolesti hlavy, zvracanie či zrýchlenie srdečného tepu.

V žiadnom prípade teda nemôže byť reči o odvykaní od fajčenia. Okrem rizika otravy nikotínom, prehlbujú sa aj fajčiarske rituály.

Čo teda robiť, aby som sa vyhol riziku predávkovania?

Keď ste sa už rozhodli vymeniť klasické cigarety za e-cigaretu, aspoň svoje inhalovanie regulujte. Neinhalujte v kuse. „Pobafkajte“ si po 5 minút raz za hodinu. Snažte sa obmedziť používanie elektronickej cigarety v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Ak cestujete vlakom, vyhnite sa „fajčeniu“ v kupé počas celej cesty a vyjdite si na pár minút na chodbičku. Predsa len, spolucestujúcim to môže byť nepríjemné a vám prospeje ponaťahovať si trošku údy. -gg-

P.S.: Nefajčite!

P.S.2.: Neexistujú bezpečné cigarety. Vedci nezaznamenali, že by fajčenie cigariet s nízkym obsahom dechtov a s nízkym obsahom nikotínu znižovalo ohrozenie chorobami.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár