Mať dobrú pamäť sa vyplatí

Pamäť je dôležitá pre našu každodennú činnosť. A to doslova. Rozlišujeme dva pamäťové systémy, ktorých funkcia je nevyhnutná k tomu, aby sme bez ujmy prežili každý deň. Implicitná pamäť funguje bez nášho uvedomovania si. Ide o automatické vykonávanie činností ako je chôdza, jazda na bicykli, písanie na klávesnici, ale aj gramatické pravidlá. Sú to všetko činnosti, ktoré sme sa raz naučili, zapamätali si a teraz sú pre nás samozrejmosťou. Na druhej strane explicitná pamäť uchováva informácie, ktoré využívame vedome. Inak povedané na to, aby sme si spomenuli na informáciu uloženú v tomto systéme, musíme vynaložiť úsilie.

Priblížime si to na niekoľkých príkladoch. To, ako si umývať zuby nevedomky vylovíme z implicitnej pamäte, ale termín na ďalšie ošetrenie k zubárovi máme uložený v pamäti explicitnej. Iným príkladom je zapínanie gombíkov na košeli, ktoré máme uložené v implicitnej pamäti, avšak to ktorú košeľu sme mali oblečenú včera je už vec pamäti explicitnej.  Šoférovanie auta, telefonovanie, krájanie cibule či rok začiatku druhej svetovej vojny, to všetko sú príklady činností a vedomostí, ktoré nám zabezpečuje naša pamäť. Výhody dobre fungujúcej pamäte sú teda nesporné.

Pamäť môže fungovať dobre len v prípade, že je mozog zdravý a trénovaný. Iba vtedy si môžeme zapamätať všetko čo potrebujeme. Samozrejme my sami si novú informáciu musíme chcieť zapamätať. Bez tejto dôležitej motivácie si mozog informáciu neuloží. Dnes je totiž dostupných informácii toľko, že je potrebné selektovať. Je to obrana proti preťaženiu nášho vnímania.

Nie všetky informácie si zapamätáme na prvý krát. Stále platí stará známa veta – opakovanie je matka múdrosti. Čím častejšie sa s informáciou stretneme, tým ľahšie si ju zapamätáme.

Dobrá pamäť môže byť konkurenčnou výhodou.

Výborná pamäť je ideálnym nástrojom pre vedúce pozície v akomkoľvek odvetví. Jednoduché spracovávanie dennej záplavy nových informácii, schopnosť učiť sa nové veci a čo najefektívnejšie využiť všetok svoj čas.

To sú výhody, ktoré so sebou prináša skvelá pamäť a stavia človeka do výhodnejšej pozície.

Úspech v dnešnej spoločnosti závisí od našej schopnosti zvládať každodenný príval najrôznejších stimulov, všetky rozumne vyhodnotiť a nájsť ideálne riešenie.

 

Cerebramin® je peptidová výživa pre mozog a zlepšuje funkcie nervových buniek.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie mozgu! Zabezpečuje prívod kyslíka a živín k nervovým bunkám.

Benefity výbornej pamäte sú nepopierateľné

Úspech v spoločnosti

Predstavte si, že si dokážete zapamätať všetky mená, tváre alebo dokonca telefónne čísla osôb, s ktorými ste sa stretli. Určite sa už každému minimálne raz stalo, ako sa v rozhovore pristihol pritom, že vôbec nevníma, čo mu niekto hovorí, pretože sa v hlave márne snaží vyloviť z pamäte jeho meno.

Zapamätať si všetky vtipy, nové aj staré udalosti zo sveta, to sú všetko recepty ako sa bez problémov nestratiť v rozhovoroch, resp. oživiť nudnú diskusiu.

Lepšia organizácia

O koľko menej stresu by sme museli zažívať, keby sme v hlave nosili diár fungujúci na sto percent. Všetky schôdzky, veci potrebné vybaviť, návštevy lekára spoľahlivo uložené v pamäti. Žiadne kontrolovanie kalendára každé dve hodiny „len tak pre istotu“.

Narodeninové prianie poslané vždy presne na čas a na zozname žiaden zmeškaný termín. Táto vynikajúca bilancia je ďalšia zásluha výbornej pamäte. Bonusom je pocit uvoľnenosti a možnosť plne sa sústrediť na aktuálnu činnosť.

Schopnosť učiť sa nové

Mať všetky dôležité fakty, čísla, grify a prečítané informácie na dosah ruky je výhoda pre každú východiskovú pozíciu. Znamená to nie len schopnosť vynájsť sa v každej situácii, ale aj rýchlejšie nabaľovanie ďalších nových vedomostí.

Super pamäť pritom nie je snom iba študentov. Učíme sa všetci a po celý život.

Stiahnite si PDF: Pamäť. Diktafón v hlave.
Žiadne komentáre

Odoslať komentár