Liečba bolestí kĺbov: bez liekov, s liekmi a operácie!

Bolesti kĺbov spôsobuje najčastejšie opotrebovaná alebo zranená chrupavka

Osteoartróza kĺbov — je ochorenie, pri ktorom sa postupne ničí chrupavka, proces zahŕňa rôzne kĺby a rozvíja sa postupne z roka na rok. Hlavným príznakom osteoartrózy je bolesť, ktorá sa spočiatku dotýka pacienta len okrajovo, ale v pokročilom štádiu rozvoja ho ochorenie pomaly úplne obmedzí pohybové možnosti v problémových kĺboch. Liečbou tohto druhu ochorenia sa zaoberajú špecializovaní lekári: fyzioterapeuti, reumatológovia, chirurgovia a traumatológovia.

Liečba osteoartrózy je však náročná a tiež dlhodobá. Zahŕňa použitie rôznych druhov liečiv (tabletky, injekčné preparáty, gély), takisto aj nefarmakologické postupy (fyzioprocedúry, masáže, rehabilitačné cvičenie).

Osteoartritída kĺbov je chronické ochorenie, ktoré sa rozvíja postupne. Bohužiaľ, aj napriek nadčasovým a moderným tendenciám v lekárskej vede, neexistuje jediný liek, ktorý by pacienta úplne ochránil a trvalo zbavil príznakov tejto choroby. Liečenie dokáže len znížiť na minimum prejavy ochorenia a čiastočne obnoviť tkanivo chrupaviek.

Prvým krokom, ktorým liečbu treba začať, však nie sú tabletky alebo injekcie. Najhlavnejšie je celkovo zmierniť zaťaženie pohybového aparátu a kĺby a dopriať im pri bolestiach pokoj. Ak boľavou časťou sú práve kĺby nôh (kolená, bedrá), je potrebné na určitý čas obmedziť najmä chôdzu. Vzhľadom na to, že kĺby odolávajú záťaži celého tela, je určite vhodné sa postarať o zníženie telesnej hmotnosti a vyhýbať sa noseniu bremien.

Všetky medikamenty, ktoré sa používajú pri liečbe osteoartrózy, je dôležité rozdeliť do 2 väčších skupín: preparáty znižujúce príznaky ochorenia, a modifikujúce preparáty (regenerácia chrupavky).

Preparáty obnovujúce chrupavku.
Modifikujúce lieky patria do skupiny preparátov pre obnovu chrupavky. Lekári však majú postoj k týmto preparátom nejednoznačný: jedna skupina neverí, že môžu byť efektívne, druhá zasa predpokladá ich úspešnosť a očakáva pozitívne účinky ich užívaním. Obsahujú napr. glukosamín a chondroitín sulfát, čo sú dôležité stavebné prvky pre chrupavku. Artrózou kĺbov v tele sa preukazuje ich deficit.

V kategórii doplnkov výživy pre kĺby a chrupavku majú bioregulačné peptidy Chondramin® významné postavenie. Užívaním týchto látok sa kompenzuje nedostatok výživy tkanív pohybového aparátu, chrupavka sa opotrebúva omnoho pomalšie, v niektorých prípadoch sa dokonca až obnovuje.

Kĺby a chrupavky majú svoj vlastný metabolizmus a požiadavky na výživu! Chrupavka je veľmi pevná a zároveň krehká!

Chrupavka nemá svoje vlastné cievne zásobenie, preto je prekrvenie a mikrocirkulácia okolia kĺbov veľmi dôležitá.

Chondramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre chrupavku! Zdravá chrupavka je základ pre zdravé kĺby a chrbticu.

Chondramin® vyživuje všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie okolia kĺbov a zlepšuje kvalitu žíl, tepien a kapilár v ľudskom tele.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú ku kĺbovému púzdru, z ktorého je vyživovaná chrupavka pomocou vnútrokĺbovej tekutiny. Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Symptomatické lieky.

Táto skupina zahŕňa rôzne druhy liečív, ktoré znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh v oblasti kĺbu a takisto kompenzujú nedostatok vitamínov a stopových prvkov v tkanivách. Medzi hlavné skupiny liekov, ktoré do vysokej miery vplývajú na kĺbovú artritídu patria nesteroidné analgetiká. Existujú vo forme tabletiek, injekčných roztokoch a gélových preparátov na lokálne použitie. Konkrétnu formu týchto liečiv určí pre každého pacienta lekár samostatne, v závislosti od rozsahu ochorenia.

Vazoaktívne lieky. Tieto lieky zlepšujú prekrvenie oblasti rôznych častí kĺbových spojení, ale na tkanivo chrupavky nemajú žiaden vplyv (chrupavka totiž nemá žiadne krvné cievy). Sú dôležité pre prekrvenie tkaniva v okolí kĺbu. Kalciové preparáty a vitamíny skupiny B. Vypĺňajú deficit týchto látok v tkanivách, ktoré tvoria kĺb.

Nemedikamentózna liečba osteoartrózy

Okrem liekov je takisto k dispozícii množstvo zdravotnej starostlivosti pre pacientov s osteoartritídou kĺbov. Odporučí sa ako doplnenie liečby, čím sa prispieva k zlepšeniu liečebného účinku.

Úprava telesnej hmotnosti. Je to jeden z vôbec najdôležitejších bodov. Takmer každý človek, ktorý trpí kilami navyše, vykazuje známky artrózy nôh. Práve tým, že sa zmenší záťaž na kĺby znížením telesnej hmotnosti, zredukujú sa aj bolesti pohybového aparátu.

Rehabilitačné cvičenie. Celý tréningový proces sa konzultuje s fyzioterapeutickým lekárom. Určí potrebné cvičenia, množstvo a intenzitu záťaže. Činnosť prebieha od úplných základov a najjednoduchších cvičení, no pozastaví sa pri prvých pocitoch bolesti. Intenzita tréningov sa pridáva postupne. Cviky sú vykonávané pokojne, pacienti nerobia náhle, prudké pohyby.

Fyzioterapia. Konkrétne procedúry vyberá pre pacientov fyzioterapeut. Medzi najčastejšie spôsoby liečby osteoartrózy kĺbov patrí: elektroforéza, magnetoterapia, UHF, laserové ošetrenie a bahenné kúpele.

Masáž. Osteoartritída kĺbov – ochorenie, pri ktorom musí byť masáž vykonávaná odborníkom. Určite nie je dobré zveriť svoje zdravie do rúk človeku, ktorý nedisponuje medicínskym vzdelaním a odbornosťou. Tradičné metódy liečby. Lekári pristupujú s veľkou opatrnosťou k tradičným metódam liečby, ale niekedy, aj napriek absencii akéhokoľvek vedeckého dôkazu, sú v skutočnosti veľmi účinné. A napriek všetkému, ešte pred tým, ako sa obrátite na ne, je potrebné to prebrať so svojim lekárom a vypočuť si jeho odporúčania.

Artróza kĺbov: Kedy je už potrebná operácia?

Niekedy ani jedna z možných metód nezaberá, bolesť veľmi silná a neustála, pacientom nedáva možnosť bez problémov sa samostatne pohybovať. V takom prípade je jedným z riešení liečby chirurgický zákrok.  Chirurgická liečba osteoartritídy kĺbov sa stanovuje u pacienta v štádiu 3. Určuje sa lekárom na základe výsledkov z RTG vyšetrenia. Na snímke je tak možné uvidieť nalomené časti kostí, ktoré sú súčasťou kĺbového aparátu, deformované kĺbové dutiny, výrazný úbytok alebo úplný deficit chrupavkového tkaniva, prítomnosť časti kostí v kĺbe.

Aby sa potvrdil záver diagnózy a definitívne rozhodnutie ohľadom vykonania chirurgického zákroku lekári ešte musia vykonať endoskopické vyšetrenie kĺbu (do dutiny sa zavedie trubička s kamerou a vykoná sa prehliadka vnútra kĺbu).

Operácia pri osteoartróze je len jedna – endoprotéza, čo znamená, že chorý kĺb je nahradený umelým. V súčasnosti je táto operácia možná pre liečbu veľkých kĺbov (kolenné, bedrové, ramenné). Po jej realizácii je nevyhnutná dlhodobá rehabilitácia, no neskôr v budúcnosti je však pacient schopný žiť normálny a plnohodnotný život.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár