Kedy je menopauza problémom?

Klimaktérium nie je ochorenie, ale je to obdobie v živote ženy. Menopauza a klimaktérium sú dve rôzne veci. Menopauza je posledná menštruácia, riadené vaječníkmi. Klimaktérium predstavuje obdobie, ktoré začína zhruba od 45-48 roku, a končí v 60-65 roku.

Prvé príznaky klimaktéria sú:

Zistilo sa, že u fyzicky neaktívnych žien má klimaktérium závažnejšie príznaky.

Tento záver vyslovili vedci, vykonávajúci výskum na 6079 ženách v 11 krajinách Latinskej Ameriky. Pre štúdiu boli vybrané ženy vo veku od 40 do 59 rokov. Jedným z kritérií bol spôsob života, ktorý ženy mali, vo vzťahu k fyzickej aktivite.

Fyzicky málo aktívne ženy, s prevažne sedavým spôsobom života, mali oveľa silnejšiu expresiu (vyjadrenie) typických príznakov menopauzy. Závažné príznaky klimaktéria boli  preukázané u 16% žien, ktoré viedli životný štýl, ktorý možno charakterizovať ako sedavý, s minimálnou fyzickou aktivitou.

Okrem toho sa u nich veľmi často objavujú problémy spojené s obezitou, depresie, nespavosť a nervové poruchy.

Z medicínskeho hľadiska je podstatné, že vo vyššom veku sa spomaľuje metabolizmus, a energetické nároky organizmu sú oveľa nižšie. Menia sa hladiny hormónov a jednotlivé biorytmy organizmu.

Biologické hodiny a hormonálny systém!

Predísť zákonitému priberaniu po menopauze, ak sa stravujeme rovnako, ako dovtedy, môžeme jedine zvýšenou telesnou aktivitou.

Ženy v rovnakom veku, ktoré však majú dostatočnú fyzickú resp. pohybovú aktivitu, len zriedka trpia symptómami menopauzy a klimaktéria.

Najvhodnejšou fyzickou aktivitou v klimaktériu je chôdza, nordická chôdza, tanec, plávanie a rôzne druhy relaxačných cvičení.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár