Keď nám to netrávi…

Poruchy trávenia, príznaky ako pálenie záhy, bolesti žalúdka, plynatosť, hnačka alebo naopak zápcha, môžu byť predzvesťou závažných ochorení, ktoré by mal diagnostikovať lekár, alebo tiež následkom nevhodného stravovania. Samozrejme pri akútnych alebo dočasných príznakoch nie je nutné okamžite hľadať lekársku pomoc, postačí ľahká očista čreva, trocha viac pozornosti pri zostavovaní Vášho jedálneho lístka a hneď sa budete cítiť lepšie. V prípade opakovania, pretrvávania, alebo zhoršovania tohto stavu však lekára vyhľadajte, aby vylúčil možné problémy telesných orgánov a pomohol Vám pri výbere vhodnej diéty.

Čo robiť, ak nás znenazdajky zachvátia tráviace problémy? Máme pre Vás niekoľko odporúčaní:
  1. Obmedzte konzumáciu bielej múky a pečiva, lepok, nachádzajúci sa v bielej múke, Vám často situáciu komplikuje.
  2. Obmedzte konzumáciu cukrov.
  3. Obmedzte konzumáciu mastných, vyprážaných jedál a tučného mäsa.
  4. Pozor na prepálené tuky.
  5. Sladené nápoje nahraďte čistou vodou.
  6. Určite nepite zalievanú kávu, alebo si radšej nedajte žiadnu.

 

Pre zdravé trávenie je kľúčové prijímať dostatočné množstvo vlákniny, pretože tá reguluje zažívanie a rozhýbe aj lenivé črevá. Nájdete ju najmä v obilninách, ovocí a zelenine, ale aj v hnedej ryži, sóji, či v strukovinách. Zelenina patrí aj medzi jedinečné zdroje vitamínov, minerálnych látok a ďalších nutrientov dôležitých pre človeka. Zeleninu konzumujeme čerstvú a neporušenú. Nemá byť nahnitá a potlčená mechanicky, pretože môže obsahovať plesne. Zeleninu je najvhodnejšie konzumovať v surovom stave. Ovocie patrí medzi unikátne zdroje jednoduchých prírodných cukrov (fruktóza a glukóza), vitamínov, minerálov, vlákniny, flavonoidov a obsahuje tiež veľa vody. Najvhodnejšie ovocie na konzum je čerstvé, prípadne sušené.

Pri opakovaných problémoch je najlepším riešením začať pozorovať, čo všetko Vám robí zle. Môže ísť o potraviny, ktoré vám spôsobujú pálenie záhy (najčastejšie paradajky, citrusy, pšenica, cibuľa, šumivé nápoje, ale aj čokoláda), alebo tie, ktoré vám inak dráždia žalúdok (napríklad laktóza obsiahnutá v mliečnych výrobkoch). Spíšte si pokojne svoj vlastný denník a tomu, čo vám najčastejšie spôsobuje problémy s trávením, sa postupne celkom vyhnite.

Strážte si zdravie pankreasu a sleziny. Nechutenstvo je často spojené s problémami týchto dvoch orgánov, ktoré majú s pečeňou dôležitý vplyv na správnu funkciu žalúdka a sprostredkovane i čriev. Na posilnenie funkcie pečene môžete užívať Hepatamin®, biologicky aktívny výživový doplnok, priaznivo pôsobiaci na pečeň a metabolizmus Vášho tela.

Všeobecne posilňujúce účinky na žalúdočný a črevný trakt majú koriander, mäta pieporná, aníz, majoránka, sladké drievko a éterické oleje obsiahnuté v prvosienke, rasci, harmančeku, bergamote, citronele, fenikli, oregane, rozmaríne, zázvore, ale aj ďalších bylinách.

A ako predchádzať tráviacim nepríjemnostiam:
  1. prijímajte dostatok tekutín
  2. jedzte potraviny s obsahom vlákniny, ako sú jablká, zemiaky, kukurica, brokolica, karfiol, hrušky, maliny, marhule, slivky, ovsené vločky, či celozrnné pečivo
  3. doprajte si kyslomliečne výrobky, ktoré sú s obsahom živých kultúr, pomáhajú upravovať vnútorné prostredie čriev a žalúdka (napríklad cmar, bryndza, acidofilné výrobky, jogurty so živými kultúrami)
  4. pripravujte si bylinkové čaje ako mätový, harmančekový alebo zázvorový
  5. cvičte a pohybujte sa na čerstvom vzduchu, pohyb pomáha črevám pri ich práci a čerstvý vzduch pomáha lepšie stráviť prijatú potravu.
Žiadne komentáre

Odoslať komentár