Chrípka: čo robiť, keď to na nás príde?

Blížiaca sa chrípková epidémia

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa v posledných týždňoch na Slovensku výrazne zvýšil počet osôb nakazených chrípkou a súvisiacimi respiračnými ochoreniami. Virologické laboratóriá regionálnych úradov verejného zdravotníctva potvrdili výskyt niekoľkých rozdielnych chrípkových vírusov typu A a jeden chrípkový vírus typu B.

Chrípkový vírus typu A postihuje vtáctvo aj cicavce. Spomedzi ostatných typov chrípkových vírusov nesie najväčšiu zodpovednosť za vznik chrípkových epidémií a pandémií. Má schopnosť modifikovať sa do takej miery, že chrípka akoby sa šírila v „panenskej“ populácií. Panenská populácia je taká populácia, ktorá ešte neprišla do styku so žiadnym vírusom, nemá preto vybudovaný obranný systém.

Človek je odolnejší voči chrípkovým vírusom typu B a typu C, ktoré nemajú takú schopnosť mutácie. Chrípkové vírusy typu B a typu C, na rozdiel od chrípkového vírusu typu A, infikujú výhradne ľudí.

 

Príznaky nakazenia chrípkou a varovné signály

 

 

Ak sa u vás prejavili varovné signály, nechajte si poradiť svojou babičkou:

  1. Zvýšte príjem tekutín. Pite vodu, teplé čaje, bujóny alebo polievkové vývary. Silné potenie, hnačky a zvracanie, ktoré sú sprievodným znakom chrípky, spôsobujú dehydratáciu organizmu. Vyhýbajte sa kofeínu, pretože ten pôsobí močopudne.
  2. Pokojne sledujte televízor, prípadne spite, ak môžete. Nesnažte sa o prílišnú pohybovú aktivitu.
  3. Z času na čas prevetrajte izby. „Vyženiete“ tak infikovaný vzduch a vpustíte do príbytku vzduch čerstvý.
  4. Vdychujte paru. Pripravte si do hrnca harmančekový vývar, prikryte si nad hrncom hlavu dekou alebo uterákom a pobudnite tak 10 – 15 minút, kým je vývar vrelý. Uvidíte, ako sa vám uvoľnia hlieny a bude sa vám dýchať lepšie.
  5. Kloktajte slanú vodu. Pomôže vám to zbaviť sa opuchu hrdla.
  6. Ak patríte k odvážlivcom, najkrájajte si cesnak približne na dvojmilimetrové plátky a vložte si ich do nosa tak, aby sa dotýkali sliznice. Nie však nadlho, stačí 3 až 5 minút. Cesnak je účinné antibiotikum a robí divy.
  7. Ďalším skvelým antibiotikom je chren. Ten si však do nosa nedávajte. Je veľmi silný a poškodil by vám sliznicu. Stačí, ak ho postrúhate a budete vdychovať jeho vôňu. Uvidíte, že sa vám bude dýchať oveľa lepšie.

 

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť v prípade rozšírenia chrípkovej nákazy odporúča nasledovné:

  • ostať doma a vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi, aby sme ich nenakazili,
  • dať si rúšku, ak musíme odísť z domu, napríklad k lekárovi,
  • pri kašľaní a kýchaní si zakryť ústa a nos vreckovkou,
  • používať jednorazové vreckovky a po každom vysmrkaní nosa ich zahodiť do koša,
  • úmyvať si ruky často, aby sme neprenášali nákazu kontaktom s ľuďmi alebo s predmetmi,
  • piť veľa tekutín,
  • užívať lieky proti horúčke,
  • nechodiť do práce či školy,
  • čo najmenej využívať mestskú a medzimestskú hromadnú dopravu,
  • nezúčastňovať sa spoločenských podujatí a verejných zhromaždení.
P.S.: Oznam ekonomického oddelenia: v prípade, že užívate dva preparáty – v tomto prípade Thymusamin na podporu imunity a Bronchalamin na ochranu horných ciest dýchacích – oba po 1 tbl ráno nalačno, sú denné náklady na prevenciu nachladnutia a chrípkovej epidémie 1,25 € na deň po dobu 40 dní! Účinnosť takejto prevencie je však až 3 mesiace v plnej sile! Viac: eBook – 1.POMOC! 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár