5 základných faktorov bronchiálnej astmy

Príčiny záchvatov bronchiálnej astmy

Príčin záchvatov bronchiálnej astmy môže byť nekonečné množstvo. Každý, kto trpí týmto ochorením vie, aké vie byť nepredvídateľné. Avšak, existuje niekoľko faktorov, ktoré práve tento záchvat vyvolávajú.

Astma je zápalové ochorenie, vyskytujúce sa v chronickej forme a lokalizuje sa v dýchacej sústave. Je charakteristické záchvatmi dusenia sa, s nasledujúcimi problémami s výdychom vzduchu. Deje sa to v dôsledku kŕčov priedušiek, ktoré sa následne zužujú a nastáva tak nepriechodnosť vzduchu v dýchacích cestách. Liečba bronchiálnej astmy sa môže predĺžiť až na niekoľko rokov. Preto je dôležité poznať faktory, ktoré tieto záchvaty vyvolávajú.

5 základných faktorov bronchiálnej astmy

Príčiny týchto astmatických záchvatov sú v každom prípade individuálne. Zhromaždili sme 5 najčastejších faktorov, ktoré majú danú schopnosť vyvolať vznik astmatického dusenia.

1. Najčastejšou príčinou je samotná prítomnosť astmy u pacienta prebiehajúca v chronickej forme.

2. Väčšina záchvatov vzniká v čase, keď sa človek trpiaci ochorením dostane do kontaktu s čistiacimi prostriedkami pre domácnosť, parfumami, prachom alebo kvetovým, neprenosnými alebo infekčnými alergénmi. Sám alergický podnet so sebou neprináša žiadnu výraznú škodu . Avšak, v niektorých prípadoch môže dôjsť k závažnej alergickej reakcii a dusivému záchvatu. Je zaujímavé, že v niektorých prípadoch jeden a ten istý alergén je schopný vyvolať astmu a niekedy spôsobuje len mierne svrbenie ako žihľavka. Ďalším dôkazom toho, že astma je schopná sa prejaviť v dôsledku vplyvu alergénov je skutočnosť, že astmatické záchvaty zmiznú s vylúčením daného alergénu.

3. Silné emocionálne vypätie (stres) môže tiež viesť k stupňovaniu a zhoršeniu stavu astmatického ochorenia. V mnohých prípadov je známe, kedy sa astmatické záchvaty objavili pod vplyvom emócií: silných emócií alebo strachu.

4. Studené prostredie a vzduch sa takisto môžu prejaviť ako dráždivý faktor.

5. Bol preukázaný určitý model medzi ochorením bronchiálnou astmou a stavom ochorení endokrinného systému. Akékoľvek zmeny v endokrinnom systéme, spôsobujúce hormonálne zmeny môžu mať nepriaznivý vplyv na vývoj ochorenia.

Život ohrozujúci stav, pre pacienta je tzv. status asthmaticus, v ktorom sú astmatické záchvaty monitorované priebežne, zhoršujúci sa stav pacienta, ktorý prechádza až do pľúcneho edému alebo problémov kardiovaskulárneho systému.

Čo robiť na zmiernenie stavu vo chvíli astmatického záchvatu?

Človek trpiaci astmou musí mať vždy po ruke dávkový inhalátor s liečivom, rozširujúcim priedušky. Eufillin v takom prípade je efektívny bronchodilatačný preparát. Pri vnútrožilovom podaní dokáže pôsobiť prakticky okamžite. Taktiež môžu pomôcť 1-2 tablety akéhokoľvek antialergického liečiva. Pokiaľ nedôjde k žiadnemu zlepšeniu stavu pacienta, je nutné okamžite volať prvú pomoc.

Príčiny astmy môžu byť rôzne. Ale v každom prípade, voľbu ošetrovania primárne konzultujte s lekárom.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár